settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest miecz Ducha Świętego?

Odpowiedź


Wyrażenie „miecz Ducha Świętego” pojawia się tylko raz w całym Piśmie Świętym, w liście do Efezjan 6.17. Miecz jest częścią zbroi chrześcijańskiej o jakiej Paweł mówi, że nakładają chrześcijanie, aby móc efektywnie zwalczać moc złego (Efezjan 6.13).

Miecz jest zarówno narzędziem obrony jak i ataku, używanym do ochrony siebie przed szkodą czy atakami wroga. Konieczne było, aby wojownik zdobył solidne przeszkolenie odnośnie tego w jaki sposób używać miecza, by w walce przyniósł jak największy pożytek. Wszyscy chrześcijanie walczący z atakami złego również powinni zdobyć gruntowne przeszkolenie, aby wiedzieć jak poprawnie korzystać z miecza Ducha, który jest „Słowem Bożym.” A skoro każdy chrześcijanin uczestniczy w duchowej walce z siłami ciemności tego świata, toteż potrzebujemy właściwie posługiwać się Słowem. Tylko wówczas będziemy potrafili efektywnie się bronić przed złym i przeciwnościami, aby „burzyć warownie” błędu i fałszywej nauki (2 Koryntian 10.4-5).

Słowo jest również nazwane mieczem w liście do Hebrajczyków 4.12. Tutaj Słowo opisane jest jako żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny. Rzymski miecz zazwyczaj był obosieczny, by mógł być wykorzystany do przekłuwania i cięcia na dwie strony. Koncepcja, że Pismo przenika niczym mieczem oznacza, że Słowo Boże dociera do „serca”, do samego centrum wszelkich wydarzeń, oddzielając i ukazując prawdziwe intencje i uczucia tych, których dotyka.

Przeznaczeniem miecza Ducha- Biblii- jest to, aby nas wzmocnić i sprawić, że przeciwstawimy się wpływom szatana (Psalm 119.11; 199.33-40; 199.99-105). Duch Święty używa mocy Słowa, aby ocalić nasze dusze i dać nam duchową siłę by wzrastać jako wojownicy Pana. Im lepiej znamy i rozumiemy Słowo Boże, tym lepiej będziemy wypełniać Bożą wolę i efektywniej przeciwstawiać się wrogowi naszych dusz.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest miecz Ducha Świętego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries