settings icon
share icon
Pytanie

Kim jest Melchisedek?

Odpowiedź


Melchisedek, którego imię znaczy „król sprawiedliwości,” był królem Salemu (Jerozolimy) oraz kapłanem Boga Najwyższego (1 Księga Mojżeszowa 14.18-20; Psalm 110.4; Hebrajczyków 5.6-11; 6.20- 7.28). Nagłe pojawienie się i zniknięcie Melchisedeka w 1 Księdze Mojżeszowej pozostaje nadal zagadką. Melchisedek i Abram po raz pierwszy spotykają się po zwycięstwie Abrama nad Kedorlaomerem i trzema jego sprzymierzeńcami. Melchisedek na znak przyjaźni z Abramem wyniósł chleb i wino. „Błogosławił mu [Abramowi], mówiąc: Niech będzie błogosławiony Abram przez Boga Najwyższego, stworzyciela nieba i ziemi! I niech będzie błogosławiony Bóg Najwyższy, który wydał nieprzyjaciół twoich w ręce twoje!” (1 Księga Mojżeszowa 14.19-20).

Abram złożył mu dziesięcinę ze wszystkich rzeczy, które zdobył. Czynem tym Abram uznał Melchisedeka za prawdziwego czciciela Boga, jak również za kapłana, który przewyższa go rangą. Życie Melchisedeka potwierdza, że byli też inni ludzie- poza Abramem i jego rodziną- którzy służyli prawdziwemu Bogu.

W mesjanistycznym Psalmie 110 napisanym przez Dawida (Ew. Mateusza 22.43), Melchisedek jest postrzegany jako reprezentant Chrystusa. Temat ten pojawia się również w liście do Hebrajczyków, gdzie zarówno Melchisedek jak i Chrystus są rozpoznawani jako królowie sprawiedliwości i pokoju. Wskazując na Melchisedeka i jego wyjątkowe kapłaństwo, autor podkreśla, że nowe kapłaństwo Chrystusa daleko bardziej przewyższa „stary” styl lewicki i kapłaństwo Aarona (Hebrajczyków 7.1-10).

Niektórzy przedstawiają Melchisedeka jako pierwsze wcielenie postaci Jezusa Chrystusa. Pogląd ten nie jest wiarygodny. Melchisedek był królem Salemu. Czy Jezus Chrystus przyszedł na świat i rządził jako król jakiegoś miasta? Melchisedek podobny jest do Chrystusa w tym, że obaj są kapłanami i królami, Melchisedek mógłby być nazwany „typem” (w sensie teologicznym, „typ” oznacza pierwowzór) Chrystusa, ale nie są to tożsame osoby.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim jest Melchisedek?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries