settings icon
share icon
Pytanie

Czy koncepcja Matki Natury jest biblijna?

Odpowiedź


Najwcześniejsze i najbardziej wiarygodne odniesienia dotyczące Matki Natury znajdują się w greckich rękopisach miceńskich datowanych na XII i XIII w. Termin Matka Natura jest transliterowane jako "ma- ga" lub "Matka Gaja." To pojęcie ma swoje korzenie u filozofów przedsokratycznych, którzy "wymyślili" Naturę, a które było dalej udoskonalane przez greckiego filozofa Arystotelesa. Inne kultury przyjęły pogląd, że "natura" ma własnego ducha i znaczenie, inne od Boga Ojca. Indianie amerykańscy należą do jednej z takich kultur, która wierzy, że istnieje coś takiego jak "Matka Ziemia", która zapewnia wodę życia, dając bogactwo obfitości jedzenia. W rzeczywistości, nikt oprócz Boga nie zaopatruje naszych podstawowych potrzeb jedzenia, schronienia, wody i życia.

Termin Matka Natura jest czasem używany w ogólnym znaczeniu do środowiska jako całości. Termin ten jest czasem używany w połączeniu z politycznymi i kulturowymi ideologiami takimi jak globalne ocieplenie, ekologia czy zmiana klimatu. Dla niektórych, nowe raporty dotyczące wzrostu temperatury, podnoszenia się poziomów morza, dzikie pożary, trzęsienia ziemi, tsunami, huragany i pojawienie się nowych, a nawet starożytnych chorób i temu podobne rzeczy pokazują, że "Matka Natura" jest rodzajem rozkapryszonej bogini, która sieje spustoszenie na całej ziemi.

To Bóg jest tym, który kontroluje siły natury: "On stworzył ziemię swoją mocą, utwierdził okrąg ziemi swoją mądrością, a swoim rozumem rozpostarł niebiosa. Na jego głos szumią wody na niebie; On sprawia, że obłoki podnoszą się z krańców ziemi, On z błyskawic wyprowadza deszcz i wypuszcza wiatr ze swoich komór" (Ks. Jeremiasza 10.12-13). Jezus ukazywał swoją boską moc nad naturą poprzez uciszanie rozszalałego morza (Ew. Mateusza 8.26). Prawdą jest, że istnieją prawa natury, które działają w naszym środowisku; to są systemy, które ustanowił Bóg (1 Ks. Mojżeszowa 8.22). Bóg stworzył nasz świat; grzech ludzki to popsuł (Rzymian 8.19-22). Mimo to, Bóg wciąż trzyma nasz świat w całości (Kolosan 1.16-17). Nie działa tu żadna kapryśna bogini.

Inna dziwaczna koncepcja dotyczy tego, że Matka Natura jest w jakimś sensie żoną Boga i rządzi razem z nim w niebie. Koncepcję istnienia "matki i ojca bogów" możemy dostrzec w niektórych tradycjach Kościoła Rzymskokatolickiego, który ogłasza Marię "królową nieba." Biblia jednak wskazuje, że Bóg w Trójcy Świętej rządzi niebem i ziemią samodzielnie, bez niczyjej pomocy (Ks. Daniela 4.25). Natura jest jego stworzeniem i On sam podtrzymuje i chroni ją, i czyniąc tak, składa świadectwo swojej boskości i dobroci względem niej. "Ale nie przestawał dawać o sobie świadectwa czyniąc dobrze. Zsyłał wam deszcz z nieba i urodzajne lata, karmił was i radością napełniał wasze serca" (Dz. Apostolskie 14.17).EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy koncepcja Matki Natury jest biblijna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries