settings icon
share icon
Pytanie

Kim był Majmonides?

Odpowiedź


Mojżesz Ben Maimon (1138-1204) jest znany użytkownikom języka angielskiego jako Maimonides, a użytkownikom języka hebrajskiego jako Rambam. Był on średniowiecznym filozofem żydowskim. Stanford Encyclopedia of Philosophy nazywa go "największym żydowskim filozofem okresu średniowiecza" (https://plato.stanford.edu/entries/maimonides, dostęp 27.10.2020). Filozofia Majmonidesa była wyraźnie arystotelesowska.

14-tomowe dzieło Majmonidesa, Miszne Tora ("Drugie do Tory"), jest szczegółowym opisem średniowiecznego żydowskiego przestrzegania prawa. Miało ono stanowić kompleksowy zapis prawa ustnego, który wyjaśniał i objaśniał prawo pisane zawarte w Piśmie Świętym. Dr Menachem Kellner z Uniwersytetu w Hajfie i Centrum Shalem w Jerozolimie sugeruje, że gdyby nie dzieło Majmonidesa, nie można by dziś mówić o "ortodoksyjnym" judaizmie ("Od Mojżesza do Mojżesza", pub. 10/31/2010, Rambam Maimonies Medical Journal online, dostęp 27.10.2020). W rzeczywistości tytuł jego artykułu, "Od Mojżesza do Mojżesza", wskazuje na wielki szacunek dla Majmonidesa jako prawodawcy.

W swoim Przewodniku zakłopotanych Majmonides próbuje pogodzić Torę z filozofią grecką. Miszne Tora i Przewodnik są uważane za jego największe i najbardziej wpływowe dzieła.

Majmonides był również lekarzem (w pewnym momencie na dworze sułtana Saladyna). Dr Kellner sugeruje, że to właśnie Majmonides uprawomocnił naukowe spojrzenie na społeczność żydowską. Tak wtedy, jak i teraz, judaizm ma silną żyłę mistycyzmu (tj. Kabałę), ale wydał także wielu ludzi nauki i medycyny.

Wiele praktycznych rad Majmonidesa jest nadal aktualnych. Oto kilka przykładów jego mądrości:

- "Osoba nigdy nie zubożeje od dawania jałmużny" (Matnot Aniyim, 2).

- "Prawda nie staje się bardziej prawdziwa przez fakt, że cały świat się z nią zgadza, ani mniej, nawet jeśli cały świat się z nią nie zgadza".

- "Ryzyko podjęcia złej decyzji jest lepsze niż strach przed niezdecydowaniem".

- "Cisza jest dojrzewaniem mądrości".

- "Raczej przegraj z prawdą i dobrem, niż zyskaj z fałszem i złem".

- "Mądry człowiek jest większym dobrem dla narodu niż król".

- "W finansach bądź surowy dla siebie, a hojny dla innych".

- "Lekarz nie powinien leczyć choroby, ale pacjenta, który na nią cierpi".

Pisma i przemyślenia Majmonidesa wywarły wpływ na społeczności żydowskie jego czasów, a jego wpływ jest nadal odczuwalny. Wiele z jego pism jest dziś łatwo dostępnych w Internecie. Jego praca może być przydatna dla chrześcijanina, który próbuje zrozumieć filozofię żydowską i myśli, które wpłynęły na kształt judaizmu. Ważne jest jednak, aby zdać sobie sprawę, że dzieło Majmonidesa jest bliższe teologii systematycznej niż egzegezie biblijnej.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był Majmonides?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries