settings icon
share icon
Pytanie

Kim była Lilith / Lillith? Czy Biblia mówi coś o tym, że Adam miał inną żonę przed Ewą?

Odpowiedź


Istnieją legendy, że Adam miał żonę przed Ewą, która nazywała się Lilith, ale nie ma tego w Biblii. Legendy różnią się znacznie, ale wszystkie zasadniczo zgadzają się, że Lilith opuściła Adama, ponieważ nie chciała mu się podporządkować. Według legend Lilith była złą, niegodziwą kobietą, która popełniła cudzołóstwo z Szatanem i stworzyła rasę złych stworzeń. Nic z tego nie jest prawdą. Nie ma żadnych biblijnych podstaw dla tych koncepcji. W Biblii nie ma nikogo o imieniu Lilith.

Fragmentem najczęściej wskazywanym jako dowód na istnienie Lilith jest Izajasz 34:14, który w NRSV brzmi: "tam Lilit przycupnie i znajdzie sobie zacisze na spoczynek" (Biblia Tysiąclecia). Jest to słabe tłumaczenie. Inne tłumaczenia Biblii tłumaczą zwykle ten opis jako "nocne stworzenie" lub "skrzecząca sowa". Nawet gdyby "demoniczny potwór o imieniu Lilith" był właściwym tłumaczeniem hebrajskiego słowa, Adam nigdzie nie jest nawet wspomniany w tym fragmencie ani w jego kontekście. Czymkolwiek była Lilith, nie ma żadnego związku z Adamem ani Stworzeniem.

Innym powszechnie używanym wsparciem dla Lilith są różne opisy stworzenia w rozdziałach 1-2 Księgi Rodzaju. Niektórzy twierdzą, że kobieta z Księgi Rodzaju 1 to Lilith, a kobieta z Księgi Rodzaju 2 to Ewa. Jest to całkowicie niedorzeczne. Rozdział 2 Księgi Rodzaju jest raczej "bliższym spojrzeniem" na stworzenie Adama i Ewy zapisane w rozdziale 1 Księgi Rodzaju. Biblia wyraźnie mówi, że Adam i Ewa byli pierwszymi istotami ludzkimi, jakie kiedykolwiek zostały stworzone (Rdz 1:26-28; 2:18-25). Mit "Lilith" jest popularny w niektórych radykalnych ruchach feministycznych, ponieważ Lilith jest przykładem kobiety odmawiającej podporządkowania się męskiej zwierzchności. Chociaż poza Słowem Bożym istnieją mity dotyczące Lilith, jej całkowita nieobecność w Piśmie Świętym dowodzi, że jest ona niczym więcej niż mitem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim była Lilith / Lillith? Czy Biblia mówi coś o tym, że Adam miał inną żonę przed Ewą?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries