settings icon
share icon
Pytanie

Jak Jakub mógł nie zauważyć, że poślubił Leę zamiast Racheli?

Odpowiedź


Jakub uciekał przed swoim bratem, Ezawem, który chciał go zabić, gdy spotkał Rachelę. Szukał swojego wuja, Labana, i pytał o niego przy studni, kiedy Rachela, młodsza córka Labana, przyszła napoić swoją trzodę. Jakub powiedział Racheli, kim jest, a ona pobiegła powiedzieć ojcu. Laban zaoferował Jakubowi miejsce na nocleg, i Jakub został. Po miesiącu Laban zaproponował Jakubowi zapłatę za jego pracę. Laban miał dwie córki; Rachela była młodszą z nich i "była urodziwa i piękna. Toteż Jakub pokochał Rachelę" (1 Ks. Mojżeszowa 29.17-18). Jakub nie miał innego sposobu zaoferowania zapłaty za narzeczoną, więc zaoferował pracę przez siedem lat w zamian za Rachelę. Gdy siedem lat dobiegło końca, Laban wydał ucztę weselną. Jednak zamiast Racheli, Laban wysłał do Jakuba swoją starszą córkę Leę, z którą Jakub współżył. Następnego ranka Jakub był zszokowany oszustwem Labana: "Nazajutrz rano okazało się, że była to Lea" (1 Ks. Mojżeszowa 29.25). Jak Jakub mógł nie zauważyć, że poślubia Leę zamiast Racheli?

Ciemność mogła mieć z tym coś wspólnego. 1 Ks. Mojżeszowa 29.23 mówi, że "gdy nastał wieczór", Laban przyprowadził Leę "do niego; a ten obcował z nią". Laban mógł celowo poczekać, aż zapadnie zmrok, aby przyprowadzić Leę do Jakuba, ponieważ chciał mieć pewność, że się nie zobaczą. Mogło też być zwyczajem, że skonsumowanie małżeństwa miało nastąpić dopiero po uczcie lub późnym wieczorem. Tak czy inaczej, było ciemno, o czym wspomina Biblia. Gruba zasłona na Lei i ozdobne stroje ślubne również pomogłyby w oszustwie i mogą wyjaśniać, w jaki sposób Jakub nie zauważył, że poślubił Leę zamiast Racheli. Możliwe jest również, że Lea i Rachela wyglądały podobnie i były ogólnie tego samego wzrostu, co w połączeniu z ciemnością i zawoalowaniem Lei pomogło w oszustwie.

Inne możliwości nie znajdują się wyraźnie w tekście, ale również zasługują na rozważenie. Jedną z możliwości jest to, że Jakub mógł być pod wpływem alkoholu, co wpłynęło na jego percepcję. Zwyczajowo na ucztach, zwłaszcza weselnych, spożywano alkohol. Nie wiemy na pewno, czy ta uczta zawierała napoje alkoholowe, ani nie wiemy, czy Jakub był pod wpływem alkoholu. Jest to jednak możliwe, a stan nietrzeźwości Jakuba mógł wpłynąć na jego percepcję.

Inną możliwością jest to, że Jakub i Lea w ogóle nie rozmawiali podczas wspólnej nocy. Wiele lat wcześniej, kiedy Jakub oszukał swojego ojca, Izaak rozpoznał głos Jakuba (1 Ks. Mojżeszowa 27.22). W noc poślubną Jakuba, zakładając, że Jakub wcześniej rozmawiał z Leą, rozpoznałby jej głos. Dlatego możliwe jest, że Lea milczała lub tej nocy nie zamienili ze sobą ani słowa.

Możliwe jest również, że Jakub nie poznał ani Racheli, ani Lei przez te siedem lat. W tamtej kulturze pary nie "umawiały się" na randki; małżeństwa były aranżowane, a Jakub zaaranżował Rachelę na swoją żonę. Poznanie jej miało nastąpić po ślubie. Biblia mówi, że "Rachela miała piękną figurę i była piękna" (1 Ks. Mojżeszowa 29.17), ale nic więcej nie wspomina o tym, dlaczego Jakub ją kochał. Zauroczenie Jakuba Rachelą mogło więc nie zaowocować rozmową z nią - lub z jej siostrą - przed ślubem.

Możliwe jest również, że Jakub nie był jedynym, którego Laban oszukał. Możliwe, że Lea i Rachela również zostały oszukane. Być może Laban nie powiedział swoim córkom o umowie z Jakubem (1 Ks. Mojżeszowa 29.18), a Lea założyła, że zgodnie ze zwyczajem, ona (jako starsza córka) miała poślubić Jakuba tej nocy (patrz werset 26). Wyobraź sobie szok i smutek Lei, gdy Jakub budzi się zdenerwowany faktem, że ją poślubił, a następnie ujawnia jej, że pracował siedem lat dla jej siostry (1 Ks. Mojżeszowa 29.25)!

Jakub pozostał w związku małżeńskim z Leą, ale tydzień później pojął za żonę również Rachelę - zgadzając się pracować za nią przez dodatkowe siedem lat (1 Ks. Mojżeszowa 29.27-28). Ostatecznie nie możemy być pewni, dlaczego Jakub nie zauważył, że poślubił Leę. Pismo Święte wspomina jedynie o ciemności. Wiemy jednak, że Jakub nie utrzymywał stosunków fizycznych ani z Leą, ani z Rachelą przed tą nocą. Wiemy też, że tak jak Jakub oszukał swojego ojca, Izaaka, tak Laban oszukał Jakuba.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak Jakub mógł nie zauważyć, że poślubił Leę zamiast Racheli?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries