settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Kuszyci?

Odpowiedź


Kuszici byli ludem pochodzącym z ziemi Kusz (lub "Kuszan" w Księdze Habakuka 3:7). Ziemia Kusz, zostało nazwane na cześć Kusza, mężczyzny, najstarszego syna Hama (Rdz 10:6). Ham był jednym z trzech synów Noego, którzy przeżyli globalny potop. Kusz był ojcem myśliwego Nimroda (Rdz 10:8-9). Znacznie później Mojżesz poślubił potomkinię Kusza (Liczb 12:1).

Ziemia Kusz jest związana w Piśmie Świętym z kilkoma obszarami w starożytnym świecie, ale jej najczęstszym powiązaniem jest ziemia Etiopii na południe od Egiptu. W niektórych angielskich przekładach Biblii w miejscu hebrajskiego "Kusz" pojawia się po prostu "Etiopia" (zob. na przykład Psalm 68:31 w wersjach KJV, NASB i NET). W swoich Starożytnościach żydowskich historyk Józef Flawiusz potwierdza związek między Etiopczykami a Kuszytami: "Bo z czterech synów Hama czas wcale nie zaszkodził imieniu Kusz; bo Etiopczycy, nad którymi panował, są nawet do dziś, zarówno przez siebie, jak i przez wszystkich ludzi w Azji, nazywani Kuszytami" (6.2). W starożytności Kusz obejmował znacznie szersze terytorium niż współczesna Etiopia. "Ziemia Kusz" wspomniana w Księdze Rodzaju 2:13 to najprawdopodobniej inne miejsce niż Kusz z późniejszej historii.

Istnieje również biblijny związek między Kuszytami a Midianitami. Księga Liczb 12:1 mówi, że Mojżesz poślubił żonę Kuszytkę. Wiemy, że Zippora była Midianitką (Wj 2:16; Liczb 10:29). Jeśli więc Zippora jest tą samą żoną, o której mowa w Księdze Liczb 12:1, to Kuszyci i Midianici mogą być tym samym ludem. Habakuka 3:7 sugeruje ten sam związek: "Widziałem namioty Kuszanu zagrożone zagładą, rozerwane zasłony ziemi Midianitów". W równoległej strukturze hebrajskiej poezji Kuszyci i Midianici są umieszczani jako synonimy.

Samo słowo Kusz oznacza "czarny", a historycznie rzecz biorąc, mieszkańcy Kusz byli ciemnoskórzy. Prorok Jeremiasz nawiązuje do koloru skóry Kuszytów, gdy retorycznie pyta: "Czy Kuszyta może zmienić swoją skórę?". (Etiopczycy mają tradycję, że po potopie Ham udał się w górę Nilu na równinę Atbara. Stamtąd mógł zobaczyć etiopską równinę. Rodzina Hama osiedliła się tam, a także na pobliskiej nizinie. Ta tradycja, poparta biblijnym opisem, czyni Kuszytów jedną z najstarszych istniejących grup ludzkich.

W wyroczni przeciwko Kuszowi prorok Izajasz opisuje Kuszytów jako lud "z gładką skórą, do ludu, który daleko i szeroko budzi grozę, do narodu znanego z siły i podboju, którego kraj przecinają rzeki!" (Izajasza 18:2). Izajasz prorokuje, że Kusz zostanie osądzony przez Boga (werset 6), a mieszkańcy Kusz znajdą się wśród tych, którzy przyniosą dary Panu podczas tysiąclecia (werset 7). Ezechiel 30:4 również przepowiada czas sądu dla Kusz, a Psalm 68:31 przepowiada czas, w którym Kusz "wyciągnie ręce do Boga".

W czasach Izajasza Asyryjczycy wyruszyli na podbój. Juda, obawiając się potęgi Asyrii, był kuszony do zawarcia sojuszu z Kusz i Egiptem, ale Bóg przez Izajasza ostrzegł Żydów przed takim sojuszem. Prorok przepowiedział, że król Asyrii Sargon II podbije Egipt i Kusz, pokazując głupotę polegania na pomocy innych narodów: "tak król Asyrii będzie prowadził jeńców egipskich i wygnańców etiopskich, młodzież i starców nago i boso i z gołym pośladkiem ku hańbie Egiptu, i przestraszą się, i zawstydzą z powodu Etiopii, swojej nadziei, i z powodu Egiptu, swojej chluby. " (Izajasza 20:4-5). Zamiast polegać na Kuszytach, by ich ocalili, Bóg chciał, by Juda polegał na Nim. Zaufanie Bogu nigdy nie jest chybione, a Bóg w cudowny sposób ocalił Jerozolimę przed Asyryjczykami w Izajasza 37.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Kuszyci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries