settings icon
share icon

Czy jest jakaś różnica pomiędzy księgą życia a księgą życia Baranka?

Istnieje osiem odniesień do „księgi życia” w Nowym Testamencie, z czego dwa odnoszą się konkretnie do księgi życia, która należy do Baranka, Jezusa Chrystusa. Siedem odniesień pojawia się w Księdze Objawienia. Ci, których imiona zapisane są w księdze życia należą do Boga i oni otrzymali życie wieczne.

Paweł odnosi się do tych, którzy współpracowali z nim przy dziele zwiastowania ewangelii, a których imiona zapisane są w księdze życia (Filipian 4.3), wskazując, że księga życia zawiera imiona tych, którzy mają życie wieczne. W podobny sposób Księga Objawienia 3.5 odnosi się do księgi życia, w której znajdują się imiona wierzących w Pana. To są ci, którzy przezwyciężają trudności życia doczesnego, udowadniając że ich zbawienie jest prawdziwe. Werset ten w jasny sposób podkreśla również, że Jezus obiecał, że gdy imię zostanie zapisane w księdze życia, to nigdy nie zostanie stamtąd usunięte, potwierdzając tym samym doktrynę o wiecznej pewności zbawienia. Pan Jezus, który zwraca się w tej części Księgi Objawienia do kościołów obiecuje, że przyzna się przed Ojcem Niebiańskim do tych, którzy do niego należą. Księga Objawienia 20.15 natomiast mówi o przeznaczeniu tych, których imiona nie są zapisane w księdze życia- a których czeka wieczność w jeziorze ognistym.

W Księdze Objawienia 13.8 oraz 21.27 odnajdujemy odniesienia do „księgi życia Baranka”, w której również znajdują się imiona tych, którzy zostali obmyci krwią Baranka, Jezusa Chrystusa. Baranek, który został zgładzony za występki świata, ma księgę w której spisani są wszyscy, którzy zostali wykupieni jego drogocenną ofiarą. To są ci, którzy wejdą do Świętego Miasta, Nowego Jeruzalemu (Księga Objawienia 21.10) i którzy będą żyli na wieki w niebie w obecności Boga. Skoro księga życia jest tą, w której spisani są wszyscy przeznaczeni do życia wiecznego przez Baranka, to staje się jasne, że księga życia i księga życia Baranka są jedną i tą samą księgą.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy jest jakaś różnica pomiędzy księgą życia a księgą życia Baranka?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries