settings icon
share icon

Czy ostrzeżenie z Księgi Objawienia 22.18-19 dotyczy całej Biblii czy tylko tej księgi?

Księga Objawienia 22.18-19 zawiera ostrzeżenie do każdej osoby, która chciałaby coś zmienić w tekście biblijnym: „Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze. A jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.” Czy te słowa odnoszą się do całej Biblii czy tylko do Księgi Objawienia?

To ostrzeżenie podane jest przede wszystkim dla tych, którzy chcą wpłynąć na przesłanie Księgi Objawienia. Sam Jezus jest autorem Księgi Objawienia oraz wizji, jaką obdarzył apostoła Jana (Księga Objawienia 1.1). Podsumowuje księgę poprzez zapewnienia końcowe dotyczące proroctw. To są jego słowa i przestrzega przed chęcią zmienienia ich w jakikolwiek sposób, czy to poprzez dodanie czegoś, wypełnienie, próby przekształcenia czy zniekształcenie tekstu w jakiś sposób. To ostrzeżenie jest jasne i konkretne. Plagi z Księgi Objawienia dosięgną każdego, kto będzie próbował zmienić objawienia w niej przedstawione, a ci którzy będą to czynić nie będą mieli udziału w życiu wiecznym w niebie.

Mimo, iż to ostrzeżenie z Księgi Objawienia 22.18-19 dotyczy konkretnie Księgi Objawienia, to jednak zasada ta odnosi się do każdego, kto w sposób rozmyślny będzie przeinaczał Boże Słowo. Mojżesz podał podobne ostrzeżenie w 5 Księdze Mojżeszowej 4.1-2, gdzie przestrzegał Izraelitów, aby słuchali i byli posłuszni nakazom Pana, niczego nie dodając, ani nie odejmując ze Słowa Bożego. Księga Przypowieści Salomona 30.5-6 zawiera podobne ostrzeżenie dla każdego, kto coś doda do Słów Boga; zostanie napomniany i uznany kłamcą. I chociaż ostrzeżenie z Księgi Objawienia 22.18-19 odnosi się głównie do tej księgi, to jednak zasada ta musi zostać zastosowana do całego Słowa Bożego. Musimy w ostrożny sposób obchodzić się z Biblią i należytą czcią, aby w żaden sposób nie zniekształcić jej przesłania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy ostrzeżenie z Księgi Objawienia 22.18-19 dotyczy całej Biblii czy tylko tej księgi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries