settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest kreacjonizm progresywny i czy jest biblijny?

Odpowiedź


Kreacjonizm progresywny (nazwany również "procesem stworzenia") jest wiarą, że Bóg stworzył niebo i ziemię w ciągu miliardów lat, a nie dokładnych sześciu 24-godzinnych dni, które leżą u podstaw poglądu tradycyjnego kreacjonizmu. Progresywni kreacjoniści mogą być liberalni lub konserwatywni w swoich poglądach teologicznych, ale ogólnie zgadzają się w następujących kwestiach:

* Wielki Wybuch był Bożym sposobem stworzenia gwiazd i galaktyk na przestrzeni miliardów lat przez naturalne procesy;

* Ziemia i wszechświat mają miliardy lat, a nie jedynie tysiące lat.

* Dni stworzenia nakładają się na okresy milionów i miliardów lat.

* Śmierć i przelanie krwi istniały od samego początku stworzenia i nie były efektem grzechu Adama. Człowiek został stworzony po długiej części historii życia Ziemi, a śmierć już wtedy miała miejsce.

* Potop Noego miał charakter lokalny, a nie globalny, i w małym stopniu wpłynął na geologię Ziemi, co pokazują miliardy lat historii.

Kreacjonizm progresywny jest wiarą, która przeciwstawia się zarówno ateistycznemu ewolucjonizmowi jak i kreacjonizmowi młodej Ziemi. Nauczanie kreacjonizmu progresywnego nie jest nowe, ale w ostatnich latach otrzymało przychylny rozgłos za pośrednictwem chrześcijańskiego radia, telewizji, czasopism i książek.

Według nas, błąd kreacjonizmu progresywnego opiera się na założeniu, że biblijna relacja stworzenia z 1 Ks. Mojżeszowej 1-2 nie miała być rozumiana dosłownie. Zgodnie z kreacjonizmem progresywnym, "dni" w 1 Ks. Mojżeszowej 1 nie są dosłownymi, 24-godzinnymi dniami, ale długimi okresami czasu, liczącymi miliony czy nawet miliardy lat. Kreacjoniści progresywni przyjmują pogląd ewolucyjny o wieku Ziemi, który my uznajemy za błędny.

Inną rzeczą, z którą nie zgadzamy się z kreacjonizmem progresywnym jest to, że zakłada istnienie śmierci jeszcze przed Upadkiem, co podważa nauczanie, że śmierć fizyczna jest efektem grzechu (zobacz Rzymian 5.12 oraz 1 Koryntian 15.21-22).

W niektórych okolicznościach, kreacjonizm progresywny jest próbą połączenia przez niektórych chrześcijan nauczania współczesnej nauki z Biblią. Jednak teoria ta faktycznie występowała zanim pojawiło się współczesne myślenie ewolucyjne i zostało zasugerowane przez niektórych z najwcześniejszych pisarzy chrześcijańskich. Chociaż nie zgadzamy się z kreacjonizmem progresywnym, to jest to pogląd reprezentowany przez znaczną część środowiska chrześcijańskiego.

Mimo wszystko tradycyjna interpretacja Księgi Rodzaju była w większości interpretacją kreacjonizmu młodej Ziemi, a nie progresywnego kreacjonizmu. Dzieje się tak, ponieważ najsilniejsze dowody opowiadające się za kreacjonizmem progresywnym pochodzą głównie z obszaru założeń naukowych, a nie bezpośrednio ze słów Biblii.

English


Powrót na polską stronę główną

Co to jest kreacjonizm progresywny i czy jest biblijny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries