settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat kobiet pracujących poza domem?

Odpowiedź


To czy kobiety powinny pracować poza domem czy też nie, dla wielu małżeństw i rodzin jest trudnym tematem. Biblia podaje wskazówki dotyczące roli kobiety. W Tytusa 2.4-5, Paweł wskazuje że młode, zamężne kobiety powinny być nauczane przez starsze kobiety: „niech pouczają młodsze kobiety, żeby miłowały swoich mężów i dzieci; żeby były wstrzemięźliwe, czyste, gospodarne, dobre, mężom swoim uległe, aby Słowu Bożemu ujmy nie przynoszono.” W tym fragmencie, Biblia w jasny sposób naucza, że tam gdzie są dzieci tam też jest odpowiedzialność kobiety- matki. Starsze kobiety mają uczyć młodsze jak prowadzić życie dla chwały Bożej. Mając to na uwadze, starsze kobiety mogą spędzać czas poddając się prowadzeniu Pana, realizując Boże pragnienia.

Księga Przypowieści Salomona 31 mówi o „żonie szlachetnego charakteru.” Czytając od wersetu 11, pisarz opiewa kobietę, która czyni wszystko to, co w jej mocy by dbać o rodzinę. Pracuje ciężko, aby jej dom i rodzina były zadbane. Werset 16, 18, 24 oraz 25 wskazują, że jest tak przedsiębiorcza, że swoją pracą przynosi dodatkowe dochody dla swojej rodziny. Motywacja kobiety do tego by pracować wypływa z pragnienia realizacji pewnych zadań, a nie z tego by praca była wartością samą w sobie. Dąży ona do zaspokojenia potrzeb swojej rodziny, a nie realizacji własnej kariery czy „doganiania” do tego co mają sąsiedzi. Jej zatrudnienie było sprawą „drugiej rangi” względem prawdziwego powołania- troski o męża, dzieci i dom.

Biblia nigdzie nie zabrania kobietom pracować poza domem. Biblia jednak naucza jakie powinny być priorytety kobiety. Jeśli praca poza domem powoduje, że kobieta zaniedbuje męża i dzieci, to jej praca poza domem jest czymś złym. Jeśli chrześcijanka może pracować poza domem i wciąż dbać o miłą i pełną miłości atmosferę w domu, gdzie wychowuje dzieci i troszczy się o męża, to jak najbardziej powinna pracować poza domem. Mając te zasady na względzie, powinniśmy pamiętać o wolności w jakiej żyjemy w Chrystusie. Kobiety, które pracują poza domem nie powinny być potępiane za to że tak robią, a kobiety które pracują w domu, koncentrując się na trosce o ognisko domowe powinny być traktowane z szacunkiem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat kobiet pracujących poza domem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries