settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Elks Lodge / Elks Club?

Odpowiedź


Klub Elks (Benevolent and Protective Order of Elks lub BPOE) jest grupą obywatelską, a Elks Lodge to budynek, w którym spotyka się lokalny oddział.

Informacje zawarte w poniższych trzech akapitach pochodzą z oficjalnej strony internetowej Elks Clubs, Elks.org:

Elks to

- Zakon braterski z prawie milionem członków i 141-letnią historią.

- Sieć prawie 2000 lóż w społecznościach w całym kraju.

- Fundacja charytatywna, która każdego roku przyznaje miliony stypendiów i pomaga weteranom i innym.

Stowarzyszenie Elks zostało założone w Nowym Jorku w 1868 roku pod nazwą "Jolly Corks" przez 15 aktorów i innych osób związanych z przemysłem rozrywkowym. Wkrótce członkostwo zostało otwarte dla osób wykonujących inne zawody. Misja Elksów brzmi następująco: "Aby zaszczepić zasady dobroczynności, sprawiedliwości, miłości braterskiej i wierności; aby uznać wiarę w Boga; aby promować dobrobyt i zwiększać szczęście swoich członków; aby ożywić ducha amerykańskiego patriotyzmu; aby kultywować dobre stosunki koleżeńskie; aby utrwalić się jako organizacja braterska i zapewnić swój rząd, Dobroczynny i Opiekuńczy Zakon Elków Stanów Zjednoczonych Ameryki będzie służył ludziom i społecznościom poprzez programy dobroczynne, pokazując, że Elks Care (Dba) i Elks Share (Dzieli się z innymi)". Nieoficjalnie klub Elks to "cicha sieć dobrych uczynków". Elks sponsoruje programy uświadamiania i zapobiegania narkomanii, zbiera pieniądze na szkoły i obiekty rekreacyjne, przyznaje stypendia uniwersyteckie, pomaga biednym poprzez różne organizacje charytatywne i honoruje weteranów.

Klub Elks jest "niepolitycznym, niesekciarskim i ściśle amerykańskim bractwem. Wniosek o członkostwo w Zakonie jest składany wyłącznie na zaproszenie członka o dobrej reputacji. Aby zostać przyjętym na członka, należy być obywatelem amerykańskim, wierzyć w Boga, mieć dobry charakter moralny i mieć co najmniej 21 lat".

Swego czasu braterskie grupy obywatelskie, takie jak Elks, Moose, Optimists, Rotary itp. odgrywały znaczącą rolę w amerykańskim społeczeństwie. Grupy te nie tylko promowały wiele dobrych projektów, ale loże zapewniały miejsce przyjaźni i interakcji społecznych. Jednak członkostwo w tych grupach słabnie wraz ze zmianami kulturowymi.

Czy chrześcijanin powinien być członkiem braterskiej organizacji obywatelskiej, takiej jak Elks Club?

Klub Elks nie jest tajnym stowarzyszeniem, takim jak masoni, więc członkostwo w nim nie stanowi takiej samej trudności dla chrześcijanina. Z pewnością cele i działania Elksów są szlachetne. Podstawowym problemem jest to, że chrześcijanin już powinien być częścią organizacji, która jest zaangażowana w dobroczynność, sprawiedliwość, braterską miłość i wierność - lokalnego kościoła! Podczas gdy Elksy wymagają wiary w Boga, co jest dobrym punktem wyjścia, nawet demony wierzą w Boga (Jakuba 2:19). Elks i inne organizacje obywatelskie często funkcjonują jako świecki (lub lekko religijny) "kościół", który nie przyjmuje ewangelii, ale zapewnia wiele innych usług i korzyści. Dlatego do pewnego stopnia tego typu grupy obywatelskie mogą być postrzegane jako konkurujące z lokalnym kościołem. Nie powinno być potrzeby, aby chrześcijanin dołączał do grupy obywatelskiej w celu znalezienia ujścia dla dobrych uczynków lub znalezienia przyjaźni i interakcji społecznych. Jeśli lokalny kościół funkcjonuje zgodnie z przeznaczeniem, chrześcijanie będą mieli wiele okazji do służenia swoim społecznościom. Najlepszym powodem, dla którego chrześcijanin mógłby dołączyć do klubu Elks, byłoby poznanie niewierzących w społeczności, aby mógł przedstawić im Jezusa Chrystusa i być "solą i światłem" na świecie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Elks Lodge / Elks Club?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries