settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli biblijni Kenizyci?

Odpowiedź


Kenizici (lub Kenezici) byli grupą ludzi w czasach Abrahama. Są wspomniani w Księdze Rodzaju 15:19 jako jedna z grup żyjących w ziemi obiecanej przez Boga potomkom Abrahama. Niewiele wiadomo o tej grupie ludzi ani o tym, gdzie dokładnie mieszkali. Niektórzy uczeni uważają, że Kenizyci żyli w Arabii, podczas gdy inni twierdzą, że Kenizyci ostatecznie wymieszali się z ludnością Kanaanu i utracili swoją tożsamość jako grupa ludzi. Komentatorzy ci widzą dowody na to, że Kenizyci zasymilowali się z Kananejczykami w fakcie, że ich imienia brakuje na liście ludzi żyjących w Ziemi Obiecanej w czasie podboju Jozuego (Joz 3:10).

Możliwe, że niektórzy z Kenizytów zintegrowali się z Izraelem przed podbojem Kanaanu, dołączając do ludu Bożego podczas wyjścia z Egiptu (zob. Wj 12:37-38). Możliwe jest również, że Kenizyci byli związani z Izraelem wcześniej i że udali się do Egiptu wraz z Jakubem i jego rodziną, aby uciec przed głodem w Kanaanie (Rdz 46).

W Księdze Liczb 32:12 Kaleb jest wymieniony jako "syn Jefunnego, Kenizyta". Inne fragmenty również wymieniają Kaleba jako spokrewnionego z Kenizytami przez swojego ojca Jefunnego (Jozuego 14:6, 14). Z tego wydaje się jasne, że niektórzy z Kenizytów musieli w pewnym momencie dołączyć do Izraela jako prozelici. Co ważne, związek Kaleba z Kenizytami pokazuje, w jaki sposób wierzący poganie byli czasami włączani do Izraela, a w przypadku Jefunnego do plemienia Judy (Liczb 13:6). Pomimo dziedzictwa Kenizytów, Kaleb znajduje się na liście genealogicznej Judy w 1 Księdze Kronik 4:15. Jest prawdopodobne, że matka Kaleba pochodziła z plemienia Judy.

Niektórzy komentatorzy łączą Kenizytów z Edomem, ponieważ Biblia wspomina Kenaza jako władcę Edomu (Księga Rodzaju 36:40-43; 1 Księga Kronik 1:53). Brat Kaleba ma na imię Kenaz (Joz 15:17), ojciec Othniela, pierwszego sędziego Izraela (Joz 15:17; Sdz 3:9).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli biblijni Kenizyci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries