settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Kenici?

Odpowiedź


Kenici byli starożytnym ludem żyjącym w pobliżu ziemi Kanaan w czasach Abrahama (Rdz 15:18-21). Biblia wspomina o kilku kontaktach między Izraelitami a Kenitami, którzy zawsze byli ze sobą w przyjaznych stosunkach.

Teść Mojżesza, Jetro, znany również jako Reguel, był "kapłanem Midianitów" i Kenitą (Sdz 1:16). Jetro mieszkał na południe od Kanaanu, w pobliżu góry Synaj (Wj 3:1). Kiedy Mojżesz uciekł z Egiptu, udał się do Midian, gdzie od razu poznał siedem córek Jetro, wszystkie pasterki. Ostatecznie Mojżesz poślubił jedną z nich, kobietę o imieniu Syppora (Wj 2:16-21) i w ten sposób dołączył do plemienia Kenitów. Mojżesz żył wśród Kenitów przez wiele lat, zanim Bóg powołał go do wybawienia Izraelitów z niewoli egipskiej.

Wygląda na to, że Kenici w Midianie wiedzieli wystarczająco dużo o jedynym prawdziwym Bogu, aby utrzymywać kapłana. Imię Reguel oznacza "przyjaciel Boga". Po exodusie wiedza Reguela o Bogu dramatycznie wzrosła, a on dołączył do Mojżesza i Aarona, przynosząc ofiarę całopalną i inne ofiary przed Pana, aby oddać Mu cześć (Wj 18:9-12).

Jest prawdopodobne, że Kenici i Midianici byli w jakiś sposób spokrewnieni. Reguel mieszkał w Midianie, gdy Mojżesz go poznał. Ponadto w Księdze Liczb 10:29 teść Mojżesza nazywany jest "Reguelem Midianitą" (w innych miejscach nazywany jest Kenitą). Pismo Święte łączy również Kenitów z plemieniem Rekabitów (1 Kronik 2:55).

Kenici byli przyjaźnie nastawieni do Mojżesza i Izraelitów w czasie exodusu. Wydaje się, że Jetro, Hobab i inni Kenici dołączyli do Mojżesza i podróżowali z ludem Bożym aż do Kanaanu (Wj 18:1-7; Liczb 10:29-33). Kenici osiedlili się w pobliżu Jerycha, aż w końcu przenieśli się na południe, by zamieszkać w pustynnym regionie Negew (Sdz 1:16; por. 1 Samuela 27:10). Jednak jeden z Kenitów o imieniu Heber pozostał w Kanaanie, migrując na północ w pobliże Kedesz. To żona Hebera, Jael, zabiła Siserę w czasach Debory i Baraka (Sdz 4:11, 17-23). Podczas panowania króla Saula Bóg polecił Izraelowi zniszczyć Amalekitów. Ale miłosierdzie zostało okazane Kenitom, którzy mieszkali wśród Amalekitów; zanim zaatakował Amalekitów, "do Kenitów Saul rzekł: Nuże, odejdźcie i oddalcie się od Amalekitów, abym was razem z nimi nie wytępił, bo wy okazaliście życzliwość wszystkim synom izraelskim, gdy wyruszyli z Egiptu. I Kenici odłączyli się od Amalekitów." (1 Samuela 15:6).

Są tacy, którzy twierdzą, że Kenici byli potomkami Kaina, ze względu na podobieństwo między hebrajskimi słowami przetłumaczonymi jako "Kain" i "Kenita". Jeśli jednak ktoś z rodziny Noego nie był potomkiem Kaina, wszyscy potomkowie Kaina zostaliby zgładzeni podczas potopu. Co więcej, nawet jeśli członek rodziny Noego był potomkiem Kaina, po potopie nie byłoby możliwości ponownego pojawienia się odrębnej linii Kaina. Na przykład, jeśli żona Hama była potomkiem Kaina, wszyscy potomkowie Hama byliby potomkami Kaina. Mając to na uwadze, ważne jest to, że Biblia nigdzie nie łączy Kenitów z Kainem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Kenici?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries