settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Judaizm Mesjanistyczny?

Odpowiedź


Judaizm mesjanistyczny to termin nadany systemowi wierzeń Żydów, którzy wierzą i przyjęli Jeszua (hebrajskie imię Jezusa) z Nazaretu jako obiecanego Mesjasza z Pism Hebrajskich. Ci Żydzi nie przestają być Żydami, ale nadal pozostają mocno związani ze swoją żydowską tożsamością, stylem życia i kulturą, podążając za Jeszua, tak jak jest On objawiony w Brit Hadasza, Nowym Przymierzu. Wielu Żydów mesjanistycznych określa siebie jako "Żydów kompletnych", ponieważ wierzą, że ich wiara w Boga Izraela została "ukończona" lub wypełniona w Jeszua.

W rzeczywistości Judaizm Mesjanistyczny rozpoczął się 2000 lat temu. Sam Jeszua był praktykującym Żydem, większość apostołów i pisarzy Nowego Przymierza była Żydami, a zdecydowana większość wczesnych wierzących w Jeszua również była Żydami (zob. Dz. Apostolskie rozdział 2).

Tradycyjny Judaizm rabiniczny dzisiaj nie wierzy, że Jeszua jest żydowskim Mesjaszem. Konserwatywni Żydzi nadal wiernie czekają zgodnie z "Trzynastoma zasadami wiary żydowskiej" Rambama (rabin Mojżesz Majmonides, 1134-1204), który w 12-tej zasadzie stwierdza: "Wierzę z doskonałą wiarą w przyjście Mesjasza. Jakkolwiek długo to potrwa, będę oczekiwał Jego przyjścia każdego dnia". Większość świeckich Żydów nie wierzy w fizyczne przyjście osobowego Mesjasza, ale niektórzy nadal oczekują ogólnej koncepcji mesjańskiej lub Wieku Mesjańskiego.

Żydzi mesjanistyczni nadal obchodzą żydowskie święta i uroczystości zgodnie z Pismem Świętym (np. Święto Tygodni, Święto Przaśników, itp.), ale ich praktyki mają na celu pokazanie, jak Jeszua już wypełnił te dni świąteczne. Większość Żydów mesjanistycznych, jeśli obchodzi Wielkanoc, usuwa wpływy pogańskie i obchodzi tylko to, co jest podane w Biblii - mianowicie Paschę. Żydzi, którzy obecnie podążają za Jeszua- Mesjaszem, rozumieją, że wszystko, co było dane w Starym Przymierzu, było "zaledwie cieniem" lepszych rzeczy, które miały nadejść w Nowym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Judaizm Mesjanistyczny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries