settings icon
share icon
Pytanie

Czy Jezus Chrystus był żonaty?

Odpowiedź


Jezus Chrystus z pewnością nie był żonaty. Istnieje wiele popularnych mitów, które twierdzą że Chrystus był żonaty z Marią Magdaleną. Ten mit jest oczywiście kłamstwem dlatego, że nie istnieją żadne teologiczne, historyczne czy biblijne podstawy takiego twierdzenia. Mimo, iż nieliczne ewangelie gnostyckie* wspominają jakoby Jezus miał bliską relację z Marią Magdaleną, to jednak żadna nie twierdzi, iż Jezus był żonaty z Marią Magdaleną, czy związany z nią relacją miłosną. Jedyną wzmianką odnoszącą się do ich zażyłości dotyczy sytuacji, w której Jezus pocałował Marię Magdalenę, co równie dobrze może odwoływać się do gestu „przyjacielskiego pocałunku.” Poza tym, nawet jeśli ewangelie gnostyckie twierdzą, iż Jezus był żonaty z Marią Magdaleną, to i tak nie mają żadnego autorytetu, gdyż wszystkie ewangelie gnostyckie uznano za fałszerstwa stworzone po to, aby przedstawić Jezusa z gnostyckiego punktu widzenia.

Gdyby Jezus był żonaty, to w Biblii znaleźlibyśmy tego potwierdzenie, chociażby jakieś dwuznaczne stwierdzenia dotyczące tego faktu. Pismo Święte nie milczało by w tak ważnej kwestii. Biblia mówi nam o matce Jezusa, przybranym ojcu, przybranych braciach i przybranych siostrach. Z jakiego powodu pominięto by fakt, że Jezus miał żonę? Ludzie, którzy wierzą/ nauczają że Jezus był żonaty, próbują w ten sposób „uczłowieczyć” Go, by stał się równie zwyczajny jak każdy z nas. Ludzie po prostu nie chcą uwierzyć, iż Jezus był Bogiem w ciele (Ew. Jana 1.1; 14; 10.31). Dlatego tworzą i wierzą mitom mówiącym, że Jezus był żonaty, miał dzieci i był zwykłym, przeciętnym człowiekiem.

Drugim pytaniem byłoby to: „Czy Jezus Chrystus mógł być żonaty? Nie ma nic grzesznego w byciu żonatym. Nie ma nic grzesznego w tym, że istnieje relacja seksualna w małżeństwie. Więc owszem, Jezus mógł być żonaty i wciąż pozostawać bezgrzesznym Barankiem Bożym i Zbawicielem świata. Równocześnie jednak, nie istnieje żaden biblijny argument jakoby Jezus miał się ożenić. To jednak nie jest kwestią w tej dyskusji. Ci, którzy wierzą, iż Jezus był żonaty, równocześnie nie wierzą że był bez grzechu, czy to, że był Mesjaszem. Bóg nie posłał Jezusa po to, aby się ożenił i założył rodzinę. Fragment z Ew. Marka 10.45 mówi nam z jakiego powodu Jezus przyszedł na ten świat: „Gdyż Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać swoje życie na okup za wielu.”

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Jezus Chrystus był żonaty?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries