settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy Jezus wiedział, że jest Bogiem?

Odpowiedź


Jezus zawsze był Bogiem. Od nieskończonej przeszłości był On drugą osobą Trójcy Świętej, i zawsze nią będzie. Pytanie o to, kiedy w trakcie wcielenia, będąc człowiekiem, Jezus wiedział, że jest Bogiem, jest bardzo interesujące, ale nie posiadamy dostatecznych wskazówek na ten temat w Piśmie Świętym. Wiemy, że jako osoba dorosła, Jezus miał w pełni świadomość kim był, wyrażając to w ten sposób: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest" (Ew. Jana 8.58). A gdy się modlił, "A teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego, tą chwałą, którą miałem u Ciebie, zanim świat powstał" (Ew. Jana 17.5).

Wydaje się także, że jako dziecko, Jezus był już świadomy swojej natury i dzieła. Gdy miał dwanaście lat, Józef i Maria zabrali się całą rodziną do Jerozolimy. W drodze powrotnej do domu, zaniepokoili się zniknięciem Jezusa. Wrócili do Jerozolimy i odnaleźli Jezusa "w świątyni, siedzącego wpośród nauczycieli, słuchającego i pytającego ich" (Ew. Łukasza 2.46). Jego matka zapytała go z jakiego powodu zniknął i ich zaniepokoił. Jezus odpowiadając jej powiedział: "Czemuście mnie szukali? Czyż nie wiedzieliście, że w tym, co jest Ojca mego, Ja być muszę?" (werset 49). Józef i Maria "nie rozumieli tego słowa, które im mówił" (werset 50). Czegokolwiek nie rozumieli ci, którzy go otaczali, to wydaje się, że Jezus, już od bardzo młodego wieku, wiedział, że był Synem Bożym i że Ojciec przeznaczył go do konkretnego dzieła.

Po wydarzeniu w świątyni, Łukasz mówi, "Jezusowi zaś przybywało mądrości i wzrostu oraz łaski u Boga i u ludzi" (Ew. Łukasza 2.52). Gdyby w tym momencie, w trakcie doświadczeń życiowych, On wszystko by już wiedział, to nie potrzebowałby aby "przybywało mu mądrości." Podkreślamy to, że dotyczy to ludzkiego doświadczenia w życiu Jezusa. Jezus nigdy nie przestawał być Bogiem, ale w niektórych sprawach przysłaniał swoją boskość zgodnie z wolą swojego Ojca. Zatem, Syn poddawał siebie fizycznemu, intelektualnemu, społecznemu i duchowemu wzrostowi. Syn Boży dobrowolnie stawiał siebie w pozycji potrzebującego pogłębiania wiedzy niczym zwykły człowiek.

Kiedy Jezus wiedział, że jest Bogiem? Z perspektywy niebiańskiej, Syn wiedział o tym od nieskończonej przeszłości, kim był i do jakiego dzieła został na ziemi posłany. Z perspektywy ziemskiej, wcielony Jezus uświadomił to sobie już we wczesnym momencie swojego życia. Kiedy nastąpił ten moment poznania, nie możemy dokładnie powiedzieć.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kiedy Jezus wiedział, że jest Bogiem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries