settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia opisuje jak Jezus był uwielbiany?

Odpowiedź


Uwielbienie to "cześć oddawana boskiej istocie." Jeśli Jezus był czczony i przyjmował uwielbienie, to czyniąc tak potwierdzał swoją boskość. Jest to ważne, bo są tacy, którzy zaprzeczają boskości Chrystusa, stawiając go w niższej pozycji aniżeli Boga Ojca. Tak, Jezus przyjmował uwielbienie. Jako druga osoba Trójcy Świętej, był i nadal jest uwielbiany.

Od początku życia Jezusa, widzimy przykłady jak jest obdarzany uwielbieniem. Już z chwilą gdy magowie przybyli, by spojrzeć na maleńkiego Chrystusa, "oddali mu pokłon i złożyli dary" (Ew. Mateusza 2.11). Biblia opisuje także reakcję ludu jaką wywołał Jezus, gdy w chwale wjeżdżał do Jerozolimy: "A wielki tłum ludu rozpościerał swe szaty na drodze, inni zaś obcinali gałązki z drzew i słali na drodze. A rzesze, które go poprzedzały i które za nim podążały, wołały, mówiąc: Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim. Hosanna na wysokościach!" (Ew. Mateusza 21.8-9; Ew. Jana 12.13). Słowo hosanna jest prośbą o zbawienie i wyrazem uwielbienia. To słowo użyte przez tłum jest zdecydowanie formą uwielbienia.

Zaraz po tym, jak Jezus zaskoczył swoich uczniów chodzeniem po wodzie "ci, którzy byli w łodzi, złożyli mu pokłon, mówiąc: Zaprawdę, Ty jesteś Synem Bożym" (Ew. Mateusza 14.33). Dwa znamienne przykłady w których Jezus przyjmuje uwielbienie pojawiły się po jego zmartwychwstaniu. Niektóre kobiety (Ew. Mateusza 28.8-9; Ew. Marka 16.1; Ew. Łukasza 24.10) były w drodze, aby opowiedzieć uczniom o zmartwychwstaniu, gdy Jezus spotkał je po drodze. Gdy zorientowały się, że to On, "...objęły go za nogi i złożyły mu pokłon" (Ew. Mateusza 28.9).

I jest jeszcze przypadek Tomasza; który nie uwierzył w to, że Jezus powstał z martwych, mimo iż inni uczniowie zdawali świadectwo tego faktu. Minął jakiś tydzień od zmartwychwstania, a Tomasz wciąż wątpił. Jezus, wiedząc o tym, że Tomasz wątpi, pojawił się przed nim i pokazał mu znaki po gwoździach w swoich rękach i nogach oraz ranę w swoim boku. W jaki sposób zareagował Tomasz? "Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój" (Ew. Jana 20.28). W żadnej z tych sytuacji nie widzimy, aby Jezus zabraniał ludziom oddawania mu czci, jak to czynili ludzie czy nawet aniołowie, którzy byli niesłusznie uwielbiani (Dz. Apostolskie 10.25-26; Ks. Objawienia 19.9-10).

Trwamy dzisiaj w uwielbieniu Jezusa poprzez ofiarowywanie siebie Bogu jako żywe ofiary- ofiarując Bogu siebie samego poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa, aby czynił to, co uznaje za słuszne (Rzymian 12.1-2). Jezus powiedział, "Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie" (Ew. Jana 4.24). Uwielbiamy Boga w duchu i w prawdzie poprzez posłuszeństwo jego nakazom. Uwielbienie nie jest jedynie oddawaniem pokłonu Jezusowi, rzucaniem gałązek palmowych u jego stóp czy śpiewaniem lub wykrzykiwaniem o naszej miłości do niego. Uwielbienie dotyczy poznawania go, rozmawiania z nim, służenia mu i pokładania w nim ufności.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia opisuje jak Jezus był uwielbiany?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries