settings icon
share icon
Pytanie

Czy Jezus miał długie włosy?

Odpowiedź


Wiele artystycznych przedstawień Jezusa ukazuje mężczyznę rasy kaukaskiej o niebieskich oczach i długich, jasnobrązowych włosach. Ważne jest, aby rozumieć, że ten powszechny obraz prawdopodobnie wcale nie przypomina Jezusa. Jezus był etnicznie Żydem, więc prawdopodobnie miał jasnobrązową lub ciemnobrązową skórę, brązowe oczy i ciemnobrązowe lub czarne włosy. Jezus wyglądałby jak typowy mieszkaniec Bliskiego Wschodu. Biblia nigdzie nie podaje opisu fizycznego Jezusa, więc nikt nie powinien być dogmatyczny na temat Jego wyglądu. I, ostatecznie, musimy zdać sobie sprawę, że to jak wyglądał nie ma znaczenia. Gdyby miało to znaczenie, Biblia zawarłaby opis wyglądu fizycznego.

Jeśli kolor Jego skóry, oczu i włosów w portretach artystycznych są prawdopodobnie niewłaściwe, to co z długością Jego włosów? Czy fakt, że Jezus był przedstawiany z długimi włosami jest również niewłaściwy? Ponownie, nie sposób być dogmatycznym, skoro Biblia nic nie mówi na temat długości Jego włosów. Ale, jeśli Jezus wyglądał jak typowy mężczyzna z Bliskiego Wschodu w I w. po Chr., artystyczne przedstawienia są prawdopodobnie niepoprawne również w odniesieniu do długości Jego włosów. Wiele przedstawień artystycznych Jezusa pokazują Go z włosami, które wyglądają nieco kobieco. Chociaż nie było konkretnych przepisów żydowskich (w tej kwestii), żydowscy mężczyźni tradycyjnie posiadali znacznie krótsze włosy niż żydowskie kobiety.

Jest też komentarz Pawła w 1 Koryntian 11.14, "Czyż sama natura nie poucza was, że mężczyźnie, jeśli zapuszcza włosy, przynosi to wstyd." Długość włosów Jezusa była taka, jaka była kulturowo stosowna dla mężczyzny. Włosy Jezusa wyglądały męsko. Teraz, co to dokładnie oznacza, jest kwestią dyskusyjną. Czy Jego włosy mogły mieć długość do ramion? Możliwe. Czy Jezus miał ostrzyżone włosy, a może bardzo krótkie? Prawdopodobnie nie. Istotne jest to, że wyglądał męsko. I wydaje się, że o to właśnie chodzi Pawłowi w 1 Koryntian 11.3-15. Włosy mężczyzny powinny wyglądać męsko. Kobiece włosy powinny wyglądać kobieco. To, co to oznacza, może różnić się w zależności od kultury, ale zasada pozostaje, niezależna od kultury.

Zatem, czy Jezus miał długie włosy? Odpowiedź zależy od tego, co to znaczy "długie." Czy mógł mieć dłuższe włosy niż typowa długość dzisiejszych włosów męskich? Tak. Czy mógł mieć tak długie, że wyglądałyby jak włosy żeńskie? Nie. Ale, tak jak z kolorem Jego skóry, oczu czy włosów, długość Jego włosów ostatecznie nie ma znaczenia. To jest całkowicie nieistotne w odniesieniu do tego, że jest Zbawicielem świata (Ew. Jana 1.29) i jedyną drogą do nieba (Ew. Jana 14.6).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Jezus miał długie włosy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries