settings icon
share icon
Pytanie

Czy idee Jezusa i chrześcijaństwa są zapożyczone od Mitry i Zoroastrianizmu?

Odpowiedź


Czy judaizm i chrześcijaństwo zapożyczyły idee Mesjasza, zmartwychwstania i sądu ostatecznego od Zoroastrianizmu [inne funkcjonujące nazwy- Zaratusztrianizm, Zaratustryzm lub Zoroastryzm- wyjaśnienie od tłum.]/ Mitry? Wiele doktryn wiary chrześcijańskiej ma swoje odpowiedniki w Zoroastrianizmie, np. narodziny z dziewicy, istnienie syna Bożego i zmartwychwstanie. Niektórzy uczeni twierdzą, że Zaratustra (znany także jako Zoroaster; istnieje także zapis Zaratusztra- wyjaśnienie od tłum.) żył około 600-500 r. przed Chr. Jeśli tak jest, to Dawid, Izajasz i Jeremiasz (wszyscy oni wspominają w swoich pismach o Mesjaszu, zmartwychwstaniu i sądzie ostatecznym) żyli i pisali przed Zaratustrą. Niektórzy uczeni twierdzą, że Zoroaster żył gdzieś pomiędzy 1500 a 1200 r. przed Chr. Jeśli tak jest, to argument za zapożyczeniem chrześcijaństwa z zoroastrianizmu byłby silniejszy, ale faktem jest, że nie wiemy, kiedy żył Zaratustra (stąd brak zgody wśród uczonych), więc ten argument jest w najlepszym wypadku spekulacją. Grecki historyk Herodot (V w. przed Chr.) nie wspomina o Zoroastrze w swoim traktacie o religiach medo- perskich, choć Platon, który urodził się mniej więcej w tym czasie, gdy Herodot zmarł, wspomina o nim w swoim Alkibiadesie/Alcybiadesie (zob. wpis Wikipedii na temat Zaratusztry na https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaratusztra.

Ale ustalenie kiedy żył Zaratustra to tylko pierwszy krok. Następnie musimy ustalić, czego faktycznie nauczał (w przeciwieństwie do tego, co współczesny Zoroastrianizm twierdzi, że nauczał). Jedynym źródłem nauk Zaratustry jest Awesta, a najstarsze kopie jakie posiadamy pochodzą z XIII w. naszej ery. Późna data powstania tego zbioru pism nie stanowi żadnego wsparcia dla idei, że chrześcijanie zapożyczyli swoje nauki z zoroastryzmu (najstarsze kopie żydowskich pism, które posiadamy dzisiaj, pochodzą sprzed wielu wieków przed Chrystusem, a najstarsze kompletne manuskrypty pism chrześcijańskich, które posiadamy, pochodzą z IV w. naszej ery).

Wygląda to na kolejny przypadek sceptyków powołujących się na przedchrześcijańską religię, zakładających, że postchrześcijańska forma tej religii (o której wiemy) pozostała wierna przedchrześcijańskiej formie religii (o której nic nie wiemy) i spekulujących, że podobieństwa między tą religią a chrześcijaństwem wynikają z zapożyczeń chrześcijaństwa z danej religii. Jest to filozoficzny argument bez solidnych dowodów na jego poparcie. Czy mamy jakiś dobry powód, by nie przypuszczać, że to zoroastryzm zapożyczył swoje idee od chrześcijaństwa, a nie odwrotnie? Wiemy, że zoroastrianizm zapożyczał treści swobodnie z politeistycznych wierzeń regionu, w którym stał się popularny. Na przykład Mitra był perskim bogiem, który odegrał znaczącą rolę w zoroastryzmie. Hinduskim odpowiednikiem Mitry jest bóg Sankrit Mitrá.

Odkładając na bok wszystkie filozoficzne argumenty, wiemy, że Jezus Chrystus był prawdziwą postacią historyczną, że wypełnił liczne konkretne proroctwa spisane i zachowane setki lat przed Jego narodzinami, że umarł na krzyżu, i że wedle doniesień zmartwychwstał i przebywał z mężczyznami i kobietami, którzy byli gotowi za to świadectwo ponieść straszliwe cierpienia i śmierć.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy idee Jezusa i chrześcijaństwa są zapożyczone od Mitry i Zoroastrianizmu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries