settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że Jezus Chrystus jest kamieniem węgielnym?

Odpowiedź


Od czasów starożytnych budowniczowie używali kamienia węgielnego do swoich projektów budowlanych. Kamień węgielny był głównym kamieniem, zwykle umieszczanym w rogu budynku, aby wskazywać robotnikom właściwy kierunek dalszych prac. Kamień węgielny był zwykle jednym z największych, najsolidniejszych i najstaranniej wykonanych ze wszystkich w całej budowli. Biblia opisuje Jezusa jako kamień węgielny, na którym zostanie zbudowany Jego kościół. Jest on fundamentalny. Po wmurowaniu kamienia węgielnego staje się on podstawą do określenia każdego pomiaru w pozostałej konstrukcji; wszystko było do niego dostosowane. Jako kamień węgielny budowy kościoła, Jezus jest naszym standardem miary i właściwego pomiaru.

Ks. Izajasza ma wiele odniesień do Mesjasza, który przyjdzie. W niektórych miejscach Mesjasz jest opisywany jako "kamień węgielny", tak jak w tym proroctwie: "tak mówi Wszechmocny, Pan: Oto Ja kładę na Syjonie kamień, kamień wypróbowany, kosztowny kamień węgielny, mocno ugruntowany: Kto wierzy, ten się nie zachwieje. I uczynią prawo miarą, a sprawiedliwość wagą" (Ks. Izajasza 28.16-17). W tym kontekście, Bóg przemawia do szyderców i wyśmiewających się z Judy, i obiecuje posłać kamień węgielny- swojego cennego Syna- który zapewni solidny fundament dla ich życia, jeśli Jemu zawierzą.

W Nowym Testamencie, metafora kamienia węgielnego jest kontynuowana. Apostoł Paweł pragnie dla chrześcijan z Efezu, aby lepiej poznali Chrystusa: "Tak więc już nie jesteście obcymi i przychodniami, lecz współobywatelami świętych i domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus, na którym cała budowa mocno spojona rośnie w przybytek święty w Panu" (Efezjan 2.19-21). Dodatkowo w 1 Piotra 2.6, jest potwierdzone to, co wieki wcześniej powiedział Izajasz, a co zostało opisane tymi samymi słowami.

Piotr powiedział, że Jezus jako Kamień węgielny jest "przez Boga wybrany jako kosztowny" (1 Piotra 2.4). Kamień węgielny jest również niezawodny i "kto weń wierzy, nie zawiedzie się" (werset 6).

Niestety nie wszyscy zgadzają się z Kamieniem węgielnym. Niektórzy przyjmują Chrystusa; niektórzy Go odrzucają. Jezus jest kamieniem, którego "odrzucili budowniczowie" (Ew. Marka 12.10; por. Psalm 118.22). Gdy wiadomość o przyjściu Mesjasza trafiła do magów na Wschodzie, zdecydowali się przynieść mu złoto, kadzidło i mirrę. Ale, gdy ta sama wiadomość przyszła do króla Heroda w Jerozolimie, On próbował Go zabić. Od samego początku, Jezus był "kamieniem, o który się potkną, i skałą zgorszenia" (1 Piotra 2.8).

Jak ludzie mogą odrzucić Boży, wybrany, drogocenny Kamień węgielny? Mówiąc najprościej, chcą budować coś zupełnie innego od tego, co Bóg chce budować. Tak jak ludzie budujący wieżę Babel zbuntowali się przeciwko Bogu i realizowali własny projekt, tak ci, którzy odrzucają Chrystusa, lekceważą Boży plan na korzyść własnego: "I kto by upadł na ten kamień, roztrzaska się, a na kogo by on upadł, zmiażdży go" (Ew. Mateusza 21.44).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że Jezus Chrystus jest kamieniem węgielnym?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries