settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie słowa Jezreel?

Odpowiedź


Jezreel było miastem położonym na równinie lub w dolinie Esdraelon. Obszar otaczający miasto był również nazywany Doliną Jezreel. Słowo Jezreel pochodzi od dwóch hebrajskich słów oznaczających "siać" i "wszechmocny". Razem te dwa słowa oznaczają "Bóg będzie siał".

Dolina Jezreel jest piękną, szeroką równiną, rozciągającą się z zachodu na wschód od góry Karmel i morza do Jordanu, do którego dociera przez dwa ramiona między górami Gilboa, Mały Hermon i Tabor; oraz z południa na północ od gór Efraima do gór Galilei. Nazaret leży na wzgórzach po północnej stronie doliny. Jezreel jest również nazywane Wielką Równiną i Doliną Esdraelon.

Miasto Jezreel ma długą i zróżnicowaną historię i zajmuje ważne miejsce w wielu wydarzeniach biblijnych, w większości gwałtownych. Król Jehu rozkazał, aby głowy 70 synów króla Achaba zostały ułożone w stosy przy bramie Jezreel (2 Krl 10:1-11). Królowa Achaba, Izebel, zginęła wyrzucona z okna pałacu w Jezreel, a jej ciało zostało zjedzone przez psy (2 Krl 9:30-35). Jezreel było sceną fałszywego procesu Nabota, który posiadał winnicę w pobliżu pałacu Achaba i który został zamordowany przez Izebel za odmowę oddania swojej ziemi Achabowi (1 Król. 21:1-23). Dolina Jezreel była także miejscem kilku ważnych bitew: zwycięstwa Baraka nad Siserą (Sędziów 4); zwycięstwa Gedeona nad Midianitami, Amalekitami i ich sojusznikami ze wschodu (Sędziów 6-8); zwycięstwa Filistynów nad Saulem i jego synami (1 Samuela 31); oraz zwycięstwa Egipcjan nad królem Jozjaszem (2 Królów 23:29).

Jezreel to także imię syna proroka Ozeasza, tak nazwanego, ponieważ Bóg oświadczył, że pomści krew Jezreel na domu Jehu (Ozeasza 1: 4-5).

Dziś dolina Jezreel jest zieloną, żyzną równiną, pokrytą polami pszenicy, bawełny, słoneczników i kukurydzy, a także pastwiskami dla wielu owiec i bydła. Ze względu na położenie w tej samej dolinie co Megiddo, Jezreel jest uważane za prawdopodobne miejsce przyszłej bitwy pod Armagedonem (Objawienie 16:16-21). W rzeczywistości Dolina Megiddo jest również nazywana Doliną Jezreel.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie słowa Jezreel?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries