settings icon
share icon
Pytanie

Jak wielki jest Bóg?

Odpowiedź


Pytanie "jak wielki jest Bóg?" pojawia się w dwóch rozbieżnych kontekstach: poważnych, filozoficznych dyskusjach i na zajęciach szkółki niedzielnej. W tym drugim przypadku, odpowiedź zazwyczaj brzmi, "większy, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić". W filozofii, szczególnie metafizyce, pytanie o wielkość Boga prawdopodobnie przybiera postać dyskusji o naturze rzeczywistości, istnieniu sił ponadnaturalnych itp. Intelektualiści mogą śmiać się z dziecka pytającego "jak wielki jest Bóg", ale dziecko może równie dobrze śmiać się z zakłopotania filozofów na temat rzeczywistości.

W poradzeniu sobie z problemem tego jak wielki jest Bóg, powinniśmy po pierwsze stwierdzić, że Bóg nie jest stworzony z "materii"; zatem, nie ma wymiarów, a opisy przestrzenne Jego nie dotyczą. Bóg wcale nie jest „stworzony”, ale jest preegzystujący, wieczny, bez początku i bez końca (Ks. Objawienie 22.13). On jest istnieniem i nic bez Niego nie może istnieć. Bóg istnieje poza i niezależnie od swojego stworzenia.

Bóg jest "duchem" (Ew. Jana 4.24) i jako taki, nie ma fizycznej czy materialnej formy. Ta charakterystyka Boga jest dla nas trudna do zrozumienia. Mamy duszę połączoną z ciałem fizycznym i są one ściśle związane ze światem materialnym. W sposób naturalny myślimy w kategoriach długości, głębokości i wysokości. Czujemy, że jeśli możemy coś dokładnie zmierzyć, możemy to lepiej zrozumieć. Zatem wymyśliliśmy urządzenia pomiarowe; mówimy używając terminów angstremów, kilometrów, metrów i lat świetlnych. Ale napotykamy na problem, gdy próbujemy mierzyć Boga; dowiadujemy się, że jest niematerialny i zatem niemierzalny. Jest nieskończony w każdy możliwy sposób. Bóg nie poddaje się ocenie ilościowej i nie podda się naszym próbom zbadania Go, sklasyfikowania i rozszyfrowania.

Jak wielki jest Bóg? Bardzo duży. Więcej nawet, Bóg jest transcendentny; On jest tak "inny", że nigdy nie będziemy w stanie w pełni Go zrozumieć. Równocześnie, jesteśmy uczynieni na Jego obraz i On nas kocha (1 Ks. Mojżeszowa 1.27; Ew. Jana 3.16). On komunikował się z nami poprzez swoje Słowo i swojego Syna, Jezusa. Niezależnie od tego, czy pytanie o wielkość Boga pochodzi od dziecka ze szkółki niedzielnej, czy od metafizyka, odpowiedź sprowadza się do tego: jest on wystarczająco „duży”, aby stworzyć wszechświat i „na tyle mały”, aby nas poznać i pokochać.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak wielki jest Bóg?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries