settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest islam i w co wierzą muzułmanie?

Odpowiedź


Religia islam miała swoje początki ok. VII wieku po Chr. Człowiek imieniem Mahomet (arab. Muhammad) twierdził, że odwiedził go anioł Gabriel. Podczas tych anielskich nawiedzeń, które występowały nieprzerwanie przez 23 lata- aż do śmierci Mahometa, anioł niejako miał objawić Mahometowi słowa Boga (nazwanego „Allah” w jęz. arabskim i przez muzułmanów). Owo objawienie ustne zostało spisane w Koranie, świętej księdze islamu. Islam naucza, że Koran jest ostatecznym wykładem i objawieniem samego Allaha.

Muzułmanie, wyznawcy islamu, wierzą w Koran jako doskonałe i objawione przed wszystkimi rzeczami słowo Allaha. Poza tym, wielu muzułmanów odrzuca inne wersje językowe Koranu. Tłumaczenie nie jest wiarygodną wersją Koranu, która istnieje tylko w języku arabskim. Mimo, iż najważniejszą świętą księgą jest Koran, Sunna jest uznawana za drugie źródło dotyczące nakazów religijnych. Sunna została napisana przez towarzyszy Mahometa i opisuje to co Mahomet powiedział, zrobił i co pochwalał.

Kluczowe poglądy islamu dotyczą tego, że Allah jest jedynym, prawdziwym Bogiem a Mahomet był prorokiem Allaha. Gdy człowiek wyzna te poglądy, staje się osobą nawróconą na islam. Słowo „muzułmanin” oznacza „ten, który jest posłuszny Allahowi.” Islam określa się jako jedyną, prawdziwą religię spośród innych religii zwiedzionych (włączając w to judaizm i chrześcijaństwo).

Muzułmanie opierają swoje życie na pięciu filarach:
1. Świadectwo wiary: „Nie ma prawdziwego boga prócz Boga (Allaha), a Mahomet jest jedynym prorokiem Boga.”
2. Modlitwa: Pięć razy w ciągu dnia
3. Jałmużna: każdy powinien wspierać potrzebujących, jako że wszyscy pochodzą od Boga (Allaha).
4. Post: poza okazjonalnym postem, wszyscy muzułmanie muszą pościć podczas obchodów święta Ramadan (dziewiątego miesiąca w islamskim kalendarzu).
5. Hadż: pielgrzymka do Mekki (Makkah) przynajmniej jeden raz w życiu (podczas dwunastego miesiąca kalendarza islamskiego).

Owe pięć filarów stanowi podstawę posłuszeństwa muzułmanów, które traktowane są bardzo rygorystycznie i dosłownie. Osiągnięcie raju przez muzułmanów związane jest z posłuszeństwem tym pięciu filarom.

W porównaniu z chrześcijaństwem islam ma kilka podobieństw i kilka znaczących różnic. Podobnie jak chrześcijaństwo islam jest religią monoteistyczną, lecz w przeciwieństwie do chrześcijaństwa, islam odrzuca koncepcję Trójcy. Islam akceptuje kilka ksiąg Biblii, takich jak Księgi Prawa (Mojżeszowe) czy ewangelie, lecz odrzuca większą jej część jako przekłamaną i nienatchnioną.

Islam twierdzi, że Jezus był jedynie prorokiem, a nie Bożym Synem (muzułmanie wierzą, że tylko Allah jest Bogiem; jak Bóg mógł mieć Syna?). Islam zakłada jednak, że Jezus, urodzony z dziewicy, został stworzony tak jak Adam, z prochu ziemi. Muzułmanie wierzą, że Jezus nie umarł na krzyżu; stąd też podważają jedno z głównych nauk chrześcijańskich.

Poza tym islam naucza, że raj osiąga się poprzez dobre uczynki i posłuszeństwo Koranowi. Zupełnie inaczej aniżeli Biblia, która mówi, że człowiek nie jest w stanie osiągnąć standardów świętego Boga. Jedynie z jego łaski i miłości grzesznicy mogą doświadczyć zbawienia (ratunku) przez wiarę w Chrystusa (Efezjan 2.8-9).

Jak widać islam i chrześcijaństwo nie mogą być na równi prawdziwe. Albo Jezus był największym prorokiem albo Mahomet. Albo Biblia jest Słowem Bożym albo Koran. Zbawienie osiągane jest albo przez przyjęcie Jezusa Chrystusa jako Wybawiciela albo przez przestrzeganie pięciu filarów wiary. I znowu, obie religie nie mogą być prawdziwe. Prawda ta, związana z rozróżnieniem dwóch religii w istotnych obszarach przynosi wieczne konsekwencje.Powrót na polską stronę główną

Czym jest islam i w co wierzą muzułmanie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries