settings icon
share icon
Pytanie

Skąd będę wiedziała/ wiedział, że znalazłam/ znalazłem dla siebie właściwego partnera życiowego/ właściwą partnerkę życiową?

Odpowiedź


Biblia nie podaje dokładnie sposobu w jaki powinniśmy znaleźć tą „idealną osobę”, ani też nie wypowiada się na tyle konkretnie na ile byśmy chcieli, w kwestii szukania idealnego życiowego partnera. Jedyną rzeczą, o jakiej Słowo Boże nam dokładnie mówi dotyczy tego, aby nie wychodzić za mąż/ nie żenić się z osobą niewierzącą (2 Koryntian 6.14-15). 1 Koryntian 7.39 przypomina nam również, że jeśli możemy podejmować wolne wybory, to powinniśmy łączyć się z tymi, którzy podobają się Bogu- czyli chrześcijanami. Poza tym, Biblia milczy w kwestii tego czy wiemy kim jest ta „idealna osoba.”

Dlaczego zatem Bóg nie wypowiedział się w kwestii tego, czego powinniśmy szukać w naszej „połówce”? Dlaczego nie mamy żadnych konkretnych informacji odnośnie tak ważnej sprawy? Prawda jest jednak taka, że Biblia w jasny sposób przedstawia nam kim jest chrześcijanin, przez co dodatkowe informacje są nam niepotrzebne. Chrześcijanie powinni być zgodni co do ważnych kwestii życiowych, i jeśli dwoje chrześcijan jest oddanych małżeństwu i posłusznych Chrystusowi, to posiedli już najważniejsze składniki małżeńskiego sukcesu. Jednak przez to, że nasze społeczeństwo zasypane jest nominalnymi chrześcijanami (pseudo- chrześcijanami), to byłoby mądrze poznać się dobrze, zanim wypowiemy przysięgę małżeńską na całe życie. Gdy ustalimy priorytety partnerów- jeśli on czy ona są chrześcijanami, którzy pragną naśladować Chrystusa- to wówczas dużo prościej jest określić i omówić szczegóły.

Po pierwsze, powinniśmy się upewnić, że jesteśmy gotowi na ślub. Musimy mieć w sobie pewną dojrzałość, dzięki której będziemy mogli spojrzeć ponad to co jest tutaj i teraz, aby móc w pełni zaangażować się w oddanie dla tej drugiej osoby na całe życie. Musimy mieć świadomość, że małżeństwo wymaga poświęcenia i zaparcia się samego siebie (stawiania potrzeb drugiej osoby ponad własne). Przed ślubem, para powinna dogłębnie przestudiować fragmenty biblijne mówiące o roli męża i żony oraz o wzajemnych zobowiązaniach (Efezjan 5.22-31; 1 Koryntian 7.1-16; Kolosan 3.18-19; Tytusa 2.1-5; 1 Piotra 3.1-7).

Para powinna się upewnić czy zna się na tyle długu, by w ogóle podejmować temat małżeństwa. Powinni się wzajemnie obserwować jak reagują na różne sytuacje, jak postępują w otoczeniu swoich rodzin i przyjaciół oraz z jakimi ludźmi spędzają czas. Zachowanie człowieka w dużej mierze zależy od osób z którymi się przyjaźni (1 Koryntian 15.33). Powinni zgadzać się w kwestiach moralnych, finansowych, wyznawanych wartościach, w temacie związanym z wychowaniem dzieci, uczestnictwa w życiu kościoła i zaangażowaniu w zborze, relacjach z teściami i w kwestii pracy zawodowej. Są to obszary potencjalnych konfliktów małżeńskich, dlatego tak ważne jest aby je dokładnie rozważyć.

I w końcu, każda para która rozważa kwestię ślubu, powinna przejść kurs poradnictwa przedmałżeńskiego z własnym pastorem lub innym doświadczonym duszpasterzem chrześcijańskim. W tym czasie przyszli małżonkowie nauczą się w jaki sposób budować małżeństwo na fundamencie wiary w Chrystusa i jak radzić sobie z nieuchronnymi konfliktami. Gdy wszystkie wspomniane kryteria zostaną spełnione, wówczas para gotowa jest podjąć w modlitwie decyzję odnośnie tego czy pragną zostać małżeństwem. Jeśli szczerze szukamy woli Boga, to On będzie prostował nasze ścieżki (Przypowieści Salomona 3.5-6).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Skąd będę wiedziała/ wiedział, że znalazłam/ znalazłem dla siebie właściwego partnera życiowego/ właściwą partnerkę życiową?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries