settings icon
share icon
Pytanie

Co oznacza skrót INRI? Co było napisane na znaku przybitym do krzyża nad głową Jezusa?

Odpowiedź


Ewangelia Jana 19:19 podaje: "A Piłat sporządził też napis i umieścił go nad krzyżem; a było napisane: Jezus Nazareński, król żydowski". Jana 19:20 kontynuuje: " A napis ten czytało wielu Żydów, bo blisko miasta było to miejsce, gdzie Jezus został ukrzyżowany; a było napisane po hebrajsku, po łacinie i po grecku". Dzisiaj, gdy krzyż Jezusa jest często pokazywany, litery INRI są umieszczane na znaku nad krzyżem. W języku łacińskim tekst "JEZUS Z NAZARETU, KRÓL ŻYDÓW" byłby napisany "Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum". W skrócie fraza ta daje "INRI". Jest mało prawdopodobne, aby litery INRI rzeczywiście znajdowały się na znaku, który Piłat umieścił nad głową Jezusa, ponieważ Jan 19:20 wyraźnie stwierdza, że znak był napisany w języku aramejskim, greckim i łacińskim.

Chociaż Ewangelia Jana odnosi się do pisma jako "tytułu", zarówno Marek, jak i Mateusz odnoszą się do niego jako do "oskarżenia". Zwyczajem było umieszczanie nad głowami ukrzyżowanych osób przestępstwa, za które cierpieli, oraz imienia cierpiącego. Oskarżeniem, za które Jezus został skazany przez Piłata, było jego twierdzenie, że jest królem Żydów. Jak na ironię, "przestępstwo", za które Jezus został ukrzyżowany, nie jest wcale przestępstwem, ale absolutnie prawdziwym stwierdzeniem. Jezus jest nie tylko Królem Żydów, ale także Królem wszystkich - Królem królów i Panem panów (Objawienie 17:14 i 19:16). Jest Królem całego wszechświata i wszystkich jego mieszkańców. I to nie Jego własne przestępstwo zostało przybite do krzyża; były to przestępstwa (grzechy) każdego, kto kiedykolwiek pokładał w Nim swoją wiarę w zbawienie. On "wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża" (Kolosan 2:14).

Tak jak tytuł Króla Żydów został zapisany w trzech językach, tak też ci ze wszystkich narodów i języków uznają Go za Zbawiciela, tak jak jest Nim dla wszystkich wybranych przez Boga, których zbawia od wszystkich ich grzechów, niosąc je w swoim ciele na krzyżu, i których jest doskonałym i kompletnym, jedynym i wiecznym Zbawicielem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co oznacza skrót INRI? Co było napisane na znaku przybitym do krzyża nad głową Jezusa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries