settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest hipoteza dokumentalna?

Odpowiedź


Hipoteza dokumentalna jest zasadniczo próbą wyjęcia działania ponadnaturalnego z Pięcioksięgu i zaprzeczeniu jego autorstwa Mojżeszowego. Relacje związane z przechodzeniem przez Morze Czerwone, manna na pustyni, zapewnienie wody ze skały itp. są uważane za historie z przekazu ustnego, a zatem cudowne wydarzenia są jedynie wytworem pomysłowych gawędziarzy, a nie wydarzeniami, które faktycznie miały miejsce i zostały zarejestrowane przez naocznych świadków. Hipoteza dokumentalna, wraz z teorią JEDP, zaprzecza, że Mojżesz napisał Pięcioksiąg, a zamiast tego przypisuje jego autorstwo czterem (lub więcej) różnym autorom/ redaktorom rozłożonym na kilkaset lat. Hipoteza dokumentalna jest próbą liberalnej teologii, aby poddać w wątpliwość wiarygodność Pięcioksięgu.

Zwolennicy hipotezy dokumentalnej umiejscawiają spisanie około 400 r. przed Chr., około 1000 lat po śmierci Mojżesza (w około 1400 r. przed Chr.). Relacja sprzed 1000 lat, nawet jeśli przekazana tak wiernie, jak to tylko możliwe, zmieni zapis oryginalnych wydarzeń. Pamiętaj, że Pięcioksiąg był spisywany w czasie, gdy Izraelici wędrowali przez pustynię z powodu ich buntu przeciwko Bogu. Ostateczne spisanie tej podróży na około 1000 lat po jej wydarzeniu jest zaproszeniem do spekulacji na temat prawdziwości pierwotnej podróży. Liberalni teolodzy przez lata próbowali osłabić Słowo Boże a jednym ze sposobów na to jest poddawanie w wątpliwość historyczności i autorstwa Pięcioksięgu.

Pytanie dotyczy raczej tego czy liberalny pogląd teologiczny ma jakieś podstawy. Jeśli, jak twierdzą zwolennicy hipotezy dokumentalnej, Pięcioksiąg został napisany począwszy od 400 r. przed Chr., po niewoli babilońskiej, to Mojżesz nie mógłby być autorem. Jednak, Jezus powiedział w Ew. Marka 12.26, "A o umarłych, że zmartwychwstaną, czy nie czytaliście w księdze Mojżesza, w związku z owym krzakiem, jak to mu Bóg oznajmił mówiąc: Ja jestem Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba?" Jezus jasno stwierdza, że Mojżesz napisał relację o gorejącym krzewie w 2 Ks. Mojżeszowej 3. Wskazywanie, że Pięcioksiąg został napisany jakieś 1000 lat po śmierci Mojżesza, jest zaprzeczeniem słów Jezusa, ponieważ On precyzuje, że 2 Ks. Mojżeszowa jest częścią „Ksiąg Mojżesza.”

Istnieje silny dowód na to, że Mojżesz napisał również inne księgi Pięcioksięgu, obalając całą hipotezę dokumentalną. Piotr w Dz. Apostolskich 3.22 komentuje fragment z 5 Ks. Mojżeszowej 18.15 i przypisuje Mojżeszowi autorstwo tego fragmentu. Paweł w Rzymian 10.5 (tłum. Biblia Warszawsko- Praska) mówi, "Już bowiem sam Mojżesz powiedział" i dalej cytuje 3 Ks. Mojżeszową 18.5.

Hipoteza dokumentalna poddaje w wątpliwość wypowiedzi Jezusa, Piotra i Pawła, ponieważ oni wszyscy świadczyli, że Mojżesz napisał przynajmniej 3 księgi Pięcioksięgu. Historia żydowska i tradycja również przypisują Mojżeszowi autorstwo Pięcioksięgu, nie dając żadnego poparcia hipotezie dokumentalnej. Hipoteza dokumentalna jest jedynie hipotezą; nigdy nie zostało to udowodnione, bez względu na to, ilu liberalnych teologów twierdziło, że tak jednak było.EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest hipoteza dokumentalna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries