settings icon
share icon
Pytanie

Kim są różni Herodowie wspomniani w Biblii?

Odpowiedź


W Nowym Testamencie jest kilku mężczyzn określanych jako "Herod". Ci Herodowie byli częścią dynastii, częściowo dziedzicznej, częściowo mianowanej linii władców Idumei nad Izraelem w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W przeciwieństwie do innych wcześniejszych królów Izraela, Herodowie byli mianowani przez rzymskich cesarzy i senat.

Pierwszy z Herodów jest często znany jako "Herod Wielki" i jest tym, który próbował zabić Jezusa w Ewangelii Mateusza 2, zabijając wszystkie niemowlęta płci męskiej. Herod ten próbował również nakłonić mędrców do ujawnienia miejsca pobytu dzieciątka Jezus. Według żydowskich historyków ten pierwszy Herod, zwany także Herodem Askalonitą, był synem Antypatera, przyjaciela i zastępcy króla Hyrkanusa. Został mianowany królem w pokoju Hyrkanusa, swojego pana, przez senat rzymski.

Synem Heroda Wielkiego był Herod Antypas (lub Antypater), który był określany jako Herod Tetrarcha (Mt 14:1; Łk 3:1). Słowo tetrarcha oznacza tego, który rządzi czwartą częścią królestwa. Jego ojciec Herod Wielki podzielił swoje wielkie królestwo na cztery części i przekazał je swoim synom, co zostało potwierdzone przez rzymski senat. Herod Antypas był tetrarchą Galilei, części królestwa, która została mu przydzielona. To właśnie do niego został wysłany Jezus podczas swoich "sądów" i ostatecznie ukrzyżowany (Łk 23). Ten sam Herod Antypas był Herodem, który kazał zamordować Jana Chrzciciela (Mt 14).

Herod Agryppa I był wnukiem Heroda Wielkiego (Dzieje Apostolskie 12). To on prześladował kościół w Jerozolimie i kazał zabić mieczem apostoła Jakuba, brata Jana i syna Zebedeusza. Z ręki Heroda Agryppy I Jakub stał się pierwszym apostołem, który poniósł śmierć męczeńską. Dwie córki Agryppy I to Bernice i Drusilla, wspomniane w Dziejach Apostolskich 24 i Dziejach Apostolskich 25.

Syn Agryppy, Herod Agryppa II, odegrał kluczową rolę w uratowaniu Pawła przed procesem i uwięzieniem w Jerozolimie przez Żydów, którzy nienawidzili jego świadectwa o Jezusie jako Mesjaszu. Król Agryppa, ze względu na to, że Paweł był obywatelem rzymskim, pozwolił Pawłowi się bronić, dając mu tym samym możliwość głoszenia ewangelii wszystkim zgromadzonym (Dzieje Apostolskie 25-26). Agryppa II był ostatnim z rodu Herodów. Po nim ród ten popadł w niełaskę Rzymu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim są różni Herodowie wspomniani w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries