settings icon
share icon
Pytanie

Kim był Henoch w Biblii?

Odpowiedź


W Biblii występuje co najmniej czterech różnych mężczyzn o imieniu Henoch (1 Ks. Mojżeszowa 4.17; 5.18; 25.4; 46.9).

Tylko o Henochu wspomnianym w 1 Ks. Mojżeszowej 5.18 Biblia podaje jakiekolwiek istotne informacje. Ten Henoch był pra- pra- pra- prawnukiem Adama. 1 Ks. Mojżeszowa 5.22-24 mówi: "Po zrodzeniu Metuszelacha chodził Henoch z Bogiem trzysta lat i zrodził synów i córki. Henoch przeżył trzysta sześćdziesiąt pięć lat. Henoch chodził z Bogiem, a potem nie było go, gdyż zabrał go Bóg" (tłum. Biblia Warszawska).

Hebrajczyków 11.5 podaje nieco więcej szczegółów: "Przez wiarę zabrany został Henoch, aby nie oglądał śmierci i nie znaleziono go, gdyż zabrał go Bóg. Zanim jednak został zabrany, otrzymał świadectwo, że się podobał Bogu". To "zabranie" jest tym, z czego Henoch jest najbardziej znany. Mówi się, że tylko dwie osoby w Biblii zostały wybrane przez Boga, aby uniknąć śmierci, Henoch i Eliasz. Wydaje się, że Henoch otrzymał ten przywilej, ponieważ był człowiekiem, który wiernie chodził z Bogiem (1 Ks. Mojżeszowa 5.24) i podobał się Bogu (Hebrajczyków 11.5). W jakim celu Henoch został zabrany? Biblia nie mówi konkretnie. Najczęstszym przypuszczeniem jest to, że mógł on służyć jako jeden z dwóch świadków, obok Eliasza, w czasach ostatecznych.

Istnieją również trzy pseudoepigraficzne księgi używające imienia Henocha, z których 1 Ks. Henocha jest najbardziej znana i często nazywana jest Księgą Henocha. Żadna z pseudoepigraficznych ksiąg Henocha nie została napisana przez biblijnego Henocha. Jednakże, ponieważ biblijna księga Judy cytuje 1 Ks. Henocha i przypisuje ten cytat biblijnemu Henochowi (Judy rozdz. 14), przynajmniej to jedno małe proroctwo musi być rzeczywiście przypisywane biblijnemu Henochowi.

Henoch przyciąga wiele uwagi ze względu na otaczającą go tajemnicę. Zbyt wiele spekulacji dotyczy tego, jak i dlaczego Bóg zabrał Henocha. Zamiast snuć domysły, powinniśmy starać się podążać za przykładem Henocha, będąc mężczyznami i kobietami, którzy wiernie kroczą z Bogiem i starają się Mu podobać w naszym życiu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był Henoch w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries