settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Żydzi hellenistyczni w Biblii?

Odpowiedź


Żydzi hellenistyczni są po raz pierwszy wspomniani w Biblii w Dziejach Apostolskich 6:1: "A w owym czasie, gdy liczba uczniów wzrastała, wszczęło się szemranie hellenistów przeciwko Żydom, że zaniedbywano ich wdowy przy codziennym usługiwaniu". Wierzący Żydzi są tutaj podzieleni na dwie grupy. Byli to ci, którzy pozostali w Judei, w pobliżu Jerozolimy, którzy używali języka hebrajskiego i którzy byli odpowiednio nazywani "hellenistami". Druga grupa składała się z tych, którzy byli rozproszeni wśród pogan, którzy mówili po grecku i używali greckiego tłumaczenia Starego Testamentu, zwanego Septuagintą. Nazywano ich "hellenistami", od słowa oznaczającego "grecki" lub "mówiący po grecku". "Hellenizacja" oznacza przyjęcie greckiej kultury i idei.

Między Żydami hellenistycznymi a Żydami hebrajskimi powstały rozbieżności. Żydzi palestyńscy lub hebrajscy szczycili się tym, że zawsze mieszkali w kraju patriarchów i używali języka, którym mówili ich ojcowie. Znajdowali się w pobliżu świątyni i regularnie oddawali tam cześć. Z drugiej strony, hellenistyczni Żydzi z innych części świata byli zazdrośni o pierwszą grupę i czuli się jak obcy. Niestety, konflikty między tymi dwiema grupami nie zostały automatycznie wyeliminowane przez ich nawrócenie na chrześcijaństwo, jak pokazują skargi dotyczące dystrybucji żywności dla wdów z obu grup. Jednakże, we wspaniałym przykładzie Bożej mądrości i chrześcijańskiej jedności, wczesny kościół rozwiązał spór i utworzono urząd diakona (Dzieje Apostolskie 6:2-6).

Po Dziejach Apostolskich 6, Helleniści pojawiają się ponownie w Dziejach Apostolskich 9:29, kiedy Paweł "rozmawiał i dyskutował z hellenistycznymi Żydami, ale oni próbowali go zabić" w Jerozolimie. Wśród greckich Żydów, podobnie jak wśród Żydów hebrajskich, byli tacy, którzy odrzucali Jezusa jako Chrystusa i sprzeciwiali się głoszeniu ewangelii, nawet do tego stopnia, że próbowali zabić chrześcijańskich misjonarzy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Żydzi hellenistyczni w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries