settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Hasmoneusze?

Odpowiedź


Hasmoneusze to nazwisko rodowe przywódcy rebeliantów i kapłana Matatiasza, który zaczął odrzucać rządy Seleucydów (zobacz nasz artykuł o Machabeuszach). Po jego śmierci jego synowie kontynuowali bunt i ostatecznie odnieśli sukces w uzyskaniu żydowskiej autonomii pod rządami Seleucydów, a następnie, wraz z rozpadem imperium Seleucydów, pełnej żydowskiej niepodległości. Szymon (brat Judy Machabeusza i syn Matatiasza) był pierwszym hasmonejskim władcą autonomicznego państwa. Hasmonejczycy są również nazywani Asmoneuszami. Nazwa Hasmoneusze pochodzi od hebrajskiego słowa chashman ("bogaty"). Według Józefa Flawiusza, przodkiem Hasmonejczyków był kapłan o imieniu Chaszman, pochodzący z rodziny Jehojariba (por. 1 Kronik 24:7). Ich historia znajduje się w dziełach Józefa Flawiusza i apokryficznych księgach 1 i 2 Machabejskich.

Pod rządami Hasmoneuszy królestwo rozszerzyło swoje granice, obejmując obszar prawie tak duży, jak za czasów króla Salomona. Jan Hyrkanus zdobył Transjordanię, Galileę, Samarię i Idumeę (Edom). Jego syn Arystobul I był najwyższym kapłanem i pierwszym Hasmoneuszem, który przyjął tytuł "króla". Później jednak nastąpiły polityczne intrygi i walki, a w końcu wybuchła wojna domowa.

Dynastia Hasmoneuszy trwała około 80 lat, od około 140 do 63 r. p.n.e..

W 63 r. p.n.e. Judea (jak wówczas nazywano państwo żydowskie) została podbita przez Republikę Rzymską. Idumejczyk Herod Wielki został ustanowiony przez Rzym królem i próbował nadać swoim rządom pozory legalności w oczach narodu żydowskiego, poślubiając Mariamne, księżniczkę z rodu Hasmoneuszy. Herod, zawsze paranoik, dokonał egzekucji wszystkich możliwych rywali do tronu z linii Hasmoneuszy. Stracił dwóch synów Mariamne i utopił Arystobula III, brata Mariamne, którego za jej namową mianował arcykapłanem. Ostatecznie stracił również Mariamne.

Hasmonejczycy byli znani ze swojego przywództwa i umiejętności prowadzenia wojny. Opatrznościowo doszli do władzy w mrocznym okresie historii Izraela. Hasmonejczycy zwalczyli wpływy hellenizacji i pogaństwa, pokonali złego Antiocha Epifanesa, zapewnili Izraelowi niezależność od Seleucydów, poświęcili świątynię kultowi Boga i, przynajmniej tymczasowo, przywrócili chwałę Izraela jako narodu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Hasmoneusze?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries