settings icon
share icon
Pytanie

Jaki powinien być chrześcijański pogląd na Harry'ego Pottera?

Odpowiedź


Wraz z rosnącą popularnością serii o Harrym Potterze, chrześcijańscy rodzice stają przed trudnymi pytaniami. Niektórzy uważają, że magiczny świat Harry'ego Pottera to niewiele więcej niż nieszkodliwa zabawa i fantazja. Inni obawiają się, że te książki i filmy są zaproszeniem do okultyzmu. Niezależnie od punktu widzenia rodzica, Harry Potter stał się nieunikniony, ponieważ stale są na półkach w księgarniach dla dzieci, bibliotekach publicznych i szkołach. Bez wątpienia chrześcijanie powinni mieć pewne obawy i muszą zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji, czy pozwolić swoim dzieciom zanurzyć się w świecie Harry'ego Pottera.

Książki i filmy o Harrym Potterze pełne są stereotypowej magii. Czary i czarodziejstwo są głównymi tematami, a główne role odgrywają czarodzieje, czarownice i inne magiczne stworzenia. Chociaż bohaterowie ćwiczą rzucanie zaklęć, czytanie kryształowych kul itp., nie komunikują się z siłami duchowymi (nadprzyrodzonymi). Chociaż można to uznać za pozytyw, jednym zdecydowanym minusem jest to, że nie ma żadnej wyższej siły, przed którą trzeba zdać sprawę.

W przeciwieństwie do innych fantastycznych opowieści dla dzieci, które zawierają czarownice i tym podobne, takich jak Kroniki Narnii C.S. Lewisa, książki o Harrym Potterze nie mają pozytywnego biblijnego światopoglądu. Rozróżnienie między dobrem a złem może zostać zatarte, ponieważ zarówno "dobre", jak i "złe" postacie uczestniczą w różnych rodzajach czarów i magii. Biblia wyraźnie potępia wszelkiego rodzaju czary, czarnoksięstwo i spirytyzm (Powtórzonego Prawa 18:10-11). List do Filipian 4:8 mówi, by myśleć "tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały". Czy to oznacza, że wszyscy chrześcijanie powinni całkowicie unikać Harry'ego Pottera?

Dla niektórych rodzin odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Seria o Harrym Potterze może nie być przeznaczona dla małych lub duchowo niedojrzałych dzieci, ponieważ mogą one nie być w stanie odróżnić rzeczywistości od fantazji lub dobra od zła. W najlepszym przypadku mogą być zdezorientowane co do poglądów Boga na temat okultyzmu, a w najgorszym mogą zostać oczarowane magiczną egzystencją Harry'ego i jego przyjaciół, znieczulając się na okultystyczny styl życia. Ponadto istnieją kwestie takie jak przemoc, kłamstwo i łagodny wulgarny język, na które każda chrześcijańska rodzina będzie wrażliwa na różnych poziomach.

Z drugiej strony istnieją pozytywne aspekty Harry'ego Pottera. Miłość jest pokazana poprzez bezinteresowność i poświęcenie; matka Harry'ego umarła, aby go uratować. Istnieje poczucie sprawiedliwości, ponieważ dobro zawsze triumfuje nad złem. Harry stawia czoła swoim lękom i znajduje w sobie odwagę, ryzykując nawet własne życie dla większego dobra. Przyjaźń definiuje lojalność i niekończące się oddanie, nawet do śmierci.

Dla każdej rodziny, która stoi w obliczu debaty ze swoimi dziećmi na temat tego, czy powinny one oglądać lub czytać Harry'ego Pottera, dobra rada znajduje się w Piśmie Świętym: "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie." (Filipian 4:6-7). Biblia mówi nam, że Bóg troszczy się o to, co się z nami dzieje, więc powinniśmy oddać Mu wszystkie nasze zmartwienia (1 Piotra 5:7).

Chrześcijańscy rodzice mają obowiązek uczyć swoje dzieci o cnotach, które podobają się Bogu i o duchowych siłach, z którymi mamy do czynienia (Efezjan 6:12). Kiedy dziecko dojdzie do punktu, w którym będzie miało osobistą relację z Bogiem i będzie w stanie w pełni rozróżniać, co jest dobre, a co złe zgodnie z Bożymi standardami, dyskusja prowadzona przez rodziców na temat książek i filmów o Harrym Potterze może służyć jako sposób na nauczenie pobożnego rozeznania i wychowanie mądrych chrześcijańskich myślicieli.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki powinien być chrześcijański pogląd na Harry'ego Pottera?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries