settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest 'guf'?

Odpowiedź


'Guf' to termin jakiego Talmud używa w odniesieniu do skarbca wszystkich nienarodzonych dusz. Talmud jest hebrajskim komentarzem do Tory, lub Starego Testamentu, a szczególnie do pierwszych pięciu ksiąg Biblii zwanych Pięcioksięgiem. Tradycja żydowska stwierdza, że Talmud rozpoczął się jako ustne nauczanie przekazywane od Mojżesza, które ostatecznie zostało ukończone między IV a II w. przed Chr.

Dosłownie słowo 'guf' oznacza "ciało." Talmud ostatecznie mówi, "Mesjasz nie nadejdzie, dopóki nie będzie już dusz w gufie”. Talmud mówi, że w niebie jest pewna liczba dusz czekających na narodziny. Przed swoimi narodzinami, oczekują w niebiańskim skarbcu zwanym 'guf', i Mesjasz nie przybędzie dopóki każda z tych dusz nie narodzi się w świecie fizycznym.

Czy koncepcja 'guf' jest biblijna? Nie, nie jest. Ani Pismo hebrajskie ani Nowy Testament nie nauczają, że istnieje magazyn dusz w niebie. Biblia nie naucza, że dusze oczekują na połączenie z ciałami, kiedy ludzie się rodzą. Biblia nie mówi wyraźnie kiedy i jak dusze ludzkie są stwarzane, ale koncepcja 'guf' nie zgadza się z tym, czego Biblia naucza na temat pochodzenia duszy. O wiele bardziej biblijne jest twierdzenie, że Bóg stwarza każdą ludzką duszę w momencie poczęcia, lub że dusza ludzka powstaje wraz z ciałem poprzez fizyczno-duchowe zjednoczenie podczas poczęcia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest 'guf'?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries