settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Gemara?

Odpowiedź


Gemara to zbiór literatury w ramach Talmudu. Talmud to obszerne dzieło zawierające nauki rabiniczne z mniej więcej 200-600 r. n.e., zasadniczo podzielone na dwie części: Misznę i Gemarę. Po tym, jak Miszna została ukończona około 200 r. n.e., jej treść była przez wieki przedmiotem intensywnych studiów i debat uczonych. Dyskusje i nauki tych późniejszych uczonych zostały zapisane w Gemarze, która funkcjonuje jako rodzaj komentarza do Miszny. Treść Gemary wykracza jednak poza zwykły komentarz: zawiera ona również komentarze do Pism Hebrajskich, przypowieści i narracje wyjaśniające, praktyczne wskazówki dotyczące życia oraz dyskusje na temat żydowskiej teologii. Wszystkie te różne kategorie są wplecione w bogaty komentarz na temat żydowskiej wiary i praktyki.

Historycznie rzecz biorąc, Talmud ukształtował się w dwóch różnych dokumentach, jednym w Palestynie, a drugim w Babilonii. Talmud Palestyński powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie V wieku i jest krótszy niż Talmud Babiloński. Talmud Babiloński, skompilowany i zredagowany w VI lub VII wieku, jest bardziej obszerny i osiągnął większą popularność niż Talmud Palestyński. Oba zostały pierwotnie napisane w kombinacji języka aramejskiego i hebrajskiego, ale każda kompilacja zawiera inną wersję Gemary, z różnymi akcentami i źródłami nauczania rabinicznego.

Gemara jest niezwykle cenna dla studiów żydowskich, ponieważ pokazuje, jak średniowieczni Żydzi interpretowali tradycję rabiniczną w świetle Tory. Niektóre z tradycji zawartych w Gemarze mogą w jakiejś formie sięgać czasów Jezusa i dlatego mogą być cenne w zrozumieniu judaizmu czasów Jezusa. Należy jednak zachować ostrożność, próbując wyciągnąć podobieństwa między judaizmem Gemary a judaizmem Izraela z I wieku. Kilka stuleci dzieli te dwie tradycje i jest mało prawdopodobne, aby dokładnie odzwierciedlały się nawzajem.

Gemara pozostaje istotną częścią współczesnego życia żydowskiego i stanowi bogate źródło informacji dla tych, którzy chcą zrozumieć rozwój żydowskiej wiary i praktyki po zniszczeniu Jerozolimy. Chociaż ze studiowania Gemary możemy się wiele nauczyć, chrześcijanie nie uważają jej za natchnione Pismo Święte, ale za odzwierciedlenie średniowiecznej żydowskiej mądrości.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Gemara?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries