settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Gehenna?

Odpowiedź


Słowo gehenna jest grecką transliteracją hebrajskiego słowa ge-hinnom, co oznacza "Dolina [synów] Hinnoma". Ta dolina na południe od Jerozolimy była miejscem, gdzie niektórzy starożytni Izraelici "przepuszczali dzieci przez ogień" (składali swoje dzieci w ofierze) kananejskiemu bogu Molochowi (2 Kronik 28:3; 33:6; Jeremiasza 7:31; 19:2-6). Miejsce to zostało nazwane "Tophet" w Księdze Izajasza 30:33. W późniejszych latach Gehenna nadal była nieczystym miejscem, w którym palono śmieci z Jerozolimy. Jezus użył Gehenny jako ilustracji piekła.

Bóg tak bardzo gardził fałszywym bogiem Molochem, że w Księdze Kapłańskiej 18:21 wyraźnie zabronił Izraelitom mieć z nim cokolwiek wspólnego. Ostrzegł ich nawet przed zbliżającym się sądem, który ześle na nich, jeśli Żydzi nie będą skupiać swojej uwagi i czci na Nim. W innym proroczym ostrzeżeniu Bóg zmienił nazwę Doliny Hinnoma na Dolinę Rzeźni (Jeremiasz 19).

Izraelici jednak nie posłuchali, a źli królowie Judy, tacy jak Achaz, wykorzystywali Dolinę Hinnoma do swoich demonicznych praktyk (2 Kronik 28:3). Aby ukarać Judę, Bóg sprowadził na nią Babilon, a ten pogański naród dokonał sądu nad bałwochwalstwem i buntem Judy. Dopiero po 70 latach wygnania Żydzi zostali wpuszczeni z powrotem do Izraela w celu odbudowy. Po ich powrocie Dolina Rzeźni została przekształcona z miejsca dzieciobójstwa w wiecznie płonący śmietnik (2 Krl 23:10). W Izraelu zaprzestano składania ofiar z dzieci i innych form kultu bożków. Gehenna stała się miejscem, do którego wrzucano zwłoki przestępców, martwe zwierzęta i wszelkiego rodzaju odpadki w celu ich zniszczenia.

Dolina Gehenny była więc miejscem płonących ścieków, spalonego mięsa i śmieci. Larwy i robaki pełzały po nieczystościach, a dym cuchnął mocno i obrzydliwie (Izajasza 30:33). Było to miejsce całkowicie brudne, obrzydliwe i odrażające dla nosa i oczu. Gehenna przedstawiała tak żywy obraz, że Chrystus użył go jako symbolicznego przedstawienia piekła: miejsca wiecznych mąk i ciągłej nieczystości, gdzie ogień nigdy nie przestawał płonąć, a robaki nigdy nie przestawały pełzać (Mt 10:28; Mk 9:47-48).

Ze względu na symboliczne użycie Gehenny przez Jezusa, słowo gehenna jest czasami używane jako synonim piekła. W rzeczywistości tak właśnie przetłumaczono to greckie słowo w Ewangelii Marka 9:47: "piekło". Mieszkańcy jeziora ognia/gehenny/piekła są oddzieleni od Boga na całą wieczność.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Gehenna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries