settings icon
share icon
Pytanie

Kim był Gedeon w Biblii?

Odpowiedź


Gedeon był piątym sędzią i zasłynął jako największy sędzia Izraela. Jego życie zostało opisane w Ks. Sędziów 6.11-8:32. Historia Gedeona rozpoczyna się w momencie, gdy Izraelici zostali spustoszeni przez Midianitów w wyniku nieposłuszeństwa Izraela wobec Boga (Ks. Sędziów 6.1). Przez siedem lat Izraelici zmagali się z najazdami Midianitów, Amalekitów i obcokrajowców ze Wschodu, którzy niszczyli ich plony i wybijali bydło. Boża dyscyplina za pośrednictwem obcych narodów sprawiła, że Izraelici zaczęli wołać do Boga o pomoc (Ks. Sędziów 6.6). Bóg posyła do nich proroka, aby przypomniał im o tym, jak jedyny prawdziwy Bóg zaopatrywał ich w przeszłości i jak szybko Go opuścili (Ks. Sędziów 6.8-10).

Bóg słyszy ich wołanie i łaskawie interweniuje, aby wybawić swój lud. Zaczyna od wysłania anioła Pańskiego do Gedeona, aby wezwał go do służby (Ks. Sędziów 6.11-14). Gedeon, którego imię oznacza "ścinający" lub "ścinający drzewa", należał do niewyróżniającej się rodziny Abiezrytów i uważał się za nienadającego się do służby Bożej (Ks. Sędziów 6.15). Podczas rozmowy z aniołem Gedeonowi wydaje się, że rozmawia z samym Panem (wersety 14, 16).

Gedeon potrzebował jednak zapewnienia, że w rzeczywistości to Bóg powołał go do boskiego zadania poprowadzenia sił wojskowych przeciwko Midianowi (Ks. Sędziów 6.17). Gedeon poprosił anioła Pańskiego, aby pozostał tam, gdzie był, podczas gdy Gedeon poszedł przygotować posiłek. Gedeon wrócił z jedzeniem, które ustawił na skale (wersety 19-20). Wtedy Bóg dał znak: "Wtedy anioł Pański wyciągnął laskę, którą trzymał w ręce i dotknął jej końcem mięsa i placków, a wtem buchnął ogień ze skały i strawił mięso i placki. Ale anioł Pański zniknął z jego oczu" (werset 21; tłum. Biblia Warszawska). Gedeon zbudował ołtarz w tym miejscu i nazwał go "Pan jest pokojem", ponieważ widział Boga i nie umarł (wersety 22-24).

Tej samej nocy Gedeon zniszczył ołtarz Baala i słup Aszery, które należały do jego ojca (Ks. Sędziów 6.25-28). Za ten odważny czyn Gedeon otrzymał imię Jerub-Baal, co oznacza "Niech Baal walczy" (werset 32). Później sojusz wrogów Izraela wkroczył do kraju i "Lecz Gedeona ogarnął Duch Pański, tak iż zadął w trąbę i skrzyknęli się wokół niego potomkowie Abiezera" (werset 34). Mężczyźni z plemion Manassesa, Aszera, Zabulona i Neftalego dołączyli do Gedeona (werset 35).

Po zebraniu wojsk Gedeon zaczął się denerwować. Poprosił Boga o kolejny znak potwierdzający jego powołanie. Rozłożył na noc kawałek wełny i poprosił Boga, aby uczynił go mokrym, a otaczający go teren pozostał suchy. Bóg łaskawie spełnił prośbę Gedeona. Następnie Gedeon poprosił o jeszcze jeden znak - tym razem poprosił Boga, aby runo pozostało suche, a otaczający teren mokry. Bóg ponownie spełnił prośbę, a Gedeon był ostatecznie przekonany, że Bóg miał na myśli to, co powiedział i że pod jego przywództwem naród izraelski odniesie zwycięstwo nad Midianem (Ks. Sędziów 6.36-40).

Ale Bóg nie skończył ze wzmacnianiem wiary Gedeona. Przed przystąpieniem do bitwy, wojska Gedeona liczyły 32 000 ludzi, ale w posłuszeństwie Bogu zmniejszył je o 22 000 (Ks. Sędziów 7.2-3). Bóg jeszcze bardziej zmniejszył jego armię, pozostawiając Gedeonowi zaledwie 300 ludzi (wersety 7-8). To wszystko przeciwko wrogowi, który został opisany, że był "w takiej ilości jak szarańcza, a ich wielbłądów było bez liku, jak piasku nad brzegiem morza" (Ks. Sędziów 7.12). Celem Boga było powstrzymanie Izraela przed chełpieniem się, że ich własna siła ich ocaliła (werset 2).

Tej nocy Bóg posłał Gedeona w sam środek obozu Midianitów. Tam Gedeon podsłuchał parę przestraszonych Midianitów omawiających sen, który według nich zwiastował dla nich katastrofę. Słysząc to, Gedeon nabrał otuchy i zebrał swoje oddziały (Ks. Sędziów 7.11, 13-15). Stosując nietypową taktykę, Gedeon i jego 300 ludzi zaatakowali koalicję Midianitów i rozgromili oddziały wroga (Ks. Sędziów 7.16-25).

Po zwycięstwie lud Izraela chciał uczynić Gedeona swoim pierwszym królem, ale ten odmówił, mówiąc: "Nie będę panował nad wami ani mój syn nie będzie panował nad wami. Pan będzie panował nad wami" (Ks. Sędziów 8.23). Pokój wywalczony przez Gedeona trwał przez całe pokolenie: "Za życia Gedeona ziemia cieszyła się pokojem przez czterdzieści lat" (werset 28). Co smutniejsze, Gedeon poprosił żołnierzy o złoto pochodzące z plądrowania po bitwie, aby mógł stworzyć "posąg", który ustawił w swoim rodzinnym mieście (Ks. Sędziów 8.24-26). Niezależnie od intencji Gedeona przy tworzeniu posągu, ludzie zaczęli używać go do bałwochwalczych celów i "stał się on pułapką dla Gedeona i jego rodziny" (werset 27).

Wykonując misję wyznaczoną mu przez Boga, Gedeon okazał się wiernym człowiekiem, potężnym wojownikiem, silnym przywódcą (Ks. Sędziów 7.17) i dyplomatą (Ks. Sędziów 8.1-3). Jako taki, został on włączony do grona wielkich mężów wiary w Hebrajczyków 11.32-34.

Wiara Gedeona wydawała się czasami słaba, ale Bóg cierpliwie nad nim pracował i wzmocnił jego wiarę do tego stopnia, że mógł wypełnić Bożą misję. Posłuszeństwo Gedeona wobec Pana wymagało od niego wystąpienia przeciwko własnemu ojcu i własnemu plemieniu. Obawiał się, co się stanie, gdy zburzy bożka swojego ojca (Sędziów 6:24), ale oczywiste jest, że bał się Boga o wiele bardziej.

W bitwie Gedeon stawił czoła znacznie większym przeciwnościom, niż wydawało się to możliwe, ale wiedział, gdzie leży jego siła (zob. Filipian 4.13). Suwerenny Bóg jest wierny i przeprowadził Gedeona przez bitwę do zwycięstwa. Gedeon okazał również pokorę, gdy Izraelici chcieli uhonorować go jako swojego króla. Jest on dobrym przykładem dla tych, którzy przestrzegają przykazania "Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie! Pamiętaj o Nim na wszystkich swoich drogach, a On prostować będzie twoje ścieżki!" (Ks. Przyp. Salomona 3.5-6; tłum. Biblia Warszawska).

Bóg używa zwykłych ludzi do realizacji swoich planów, a kluczem do sukcesu Gedeona była jego gotowość do posłuszeństwa Bogu. Gedeon przeszedł od bycia ukrywającym się człowiekiem, młócącym pszenicę u podnóża wzgórza poza zasięgiem wzroku wroga, do pokonania tego samego wroga w bitwie. Był jednak ostrożny, aby upewnić się, że jest posłuszny woli Bożej. Jak napisał apostoł Paweł: "A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe" (Rzymian 12.2).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był Gedeon w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries