settings icon
share icon
Pytanie

Czy werset z Ew. Jana 3.13 wskazuje, że żadna osoba przed Jezusem nie była w niebie?

Odpowiedź


Ew. Jana 3.13 mówi: „A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy.” Werset ten sprawia trudności w interpretacji i często jest źle zrozumiany. Poza tym jest często przytaczany przez osoby, które doszukują się nieścisłości w Biblii. Badając ten werset w kontekście w jakim się pojawia, szczególnie wersety 10-12, dostrzegamy że Jezus wypowiadał się w nich na temat autorytetu i wiarygodności swojego nauczania. W wersecie 13, Jezus tłumaczy Nikodemowi dlaczego tylko On jest upoważniony do wypowiadania się na temat tych rzeczy, ponieważ tylko On był w niebie, a potem powrócił z wiedzą o nim, aby nauczać ludzi.

Żaden człowiek nie może wypowiadać się o rzeczach boskich tak autorytatywnie jak Jezus. Aby w ogóle wypowiadać się na ich temat należy posiadać szczególną wiedzę, związana z naocznym ich oglądaniem i doświadczeniem jaki był udziałem jedynie Jezusa. Skoro nikt nie wstąpił do nieba i z niego nie powrócił, toteż nikt nie jest upoważniony do tego, aby wypowiadać się na ich temat. Jezus mówi, że On jedynie widział Ojca i tylko On jest uprawniony do tego, aby przedstawiać Boga ludziom (Ew. Jana 1.18).

Nie oznacza to jednak, że nikt nigdy nie był w niebie i nie został zbawiony, ponieważ Henoch i Elizeusz tego doświadczyli (1 Ks. Mojżeszowa 5.24; Hebrajczyków 11.5; 2 Ks. Królewska 2.11) oraz Abraham, Izaak, Jakub i inni. Oznacza to raczej, że nikt nie wstąpił i „powrócił” by móc być upoważnionym do wypowiadania się na temat tych rzeczy. „Wstąpienie” związane jest z kwestią autorytetu. Jezus jest jedynym który wstąpił do nieba z autorytetem, skoro jest Bożym Synem (Ew. Jana 1.14).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy werset z Ew. Jana 3.13 wskazuje, że żadna osoba przed Jezusem nie była w niebie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries