settings icon
share icon
Pytanie

Kim była Ewa z Biblii?

Odpowiedź


Ewa w Biblii była żoną Adama, pierwszego mężczyzny, którego stworzył Bóg. Ewa była matką Kaina, Abla i Seta oraz wielu "synów i córek" (1 Ks. Mojżeszowa 4.1-2, 25; 5.4). Ewa była pierwszą kobietą, pierwszą żoną i pierwszą matką na świecie.

Imię Ewa pochodzi z hebrajskiego słowa chavâh, które oznacza "żyjący" lub "życie." Została nazwana Ewą, ponieważ była matką wszystkich żyjących (1 Ks. Mojżeszowa 3.20). Bóg stworzył ją po tym, jak pozwolił Adamowi zobaczyć, że nie ma wśród zwierząt odpowiedniego towarzysza — to znaczy, że nie było innego stworzenia takiego jak on. Zatem Bóg stworzył Ewę jako kompana Adama. Ewa została uczyniona na obraz Boga, tak jak Adam (1 Ks. Mojżeszowa 1.27).

Bóg dał Adamowi i Ewie polecenie, gdy mieszkali jeszcze w ogrodzie Eden. Powiedział im, aby nie jedli z drzewa zwanego „drzewem poznania dobra i zła”, ostrzegł ich, że w dniu, w którym zjedzą z tego drzewa, z pewnością umrą (1 Ks. Mojżeszowa 2.17). Biblia nie mówi nam, jak długo Adam i Ewa żyli w ogrodzie bez żadnych incydentów, ale w pewnym momencie Ewa uległa pokusie zjedzenia z zakazanego drzewa. Została zwiedziona przez węża (1 Tymoteusza 2.13–14), który, jak się powszechnie uważa, był stworzeniem, którym posługiwał się Szatan. Wąż zasiał wątpliwości w umyśle Ewy, pytając ją, czy Bóg naprawdę miał na myśli to, co powiedział, zakazując jedzenia owocu z tego drzewa (1 Ks. Mojżeszowa 3.1). Następnie wąż nakarmił Ewę kłamstwem: „Na pewno nie umrzecie, lecz Bóg wie, że gdy tylko zjecie z niego, otworzą się wam oczy i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło"(1 Ks. Mojżeszowa 3. 4-5). Ewa wzięła trochę owoców i zjadła je, a potem przyniosła trochę swojemu mężowi, Adamowi, który również je zjadł. Adam i Ewa natychmiast zrozumieli to, czego wcześniej nie rozumieli - ich oczy zostały otwarte zarówno na dobro, jak i na zło. Ale Bóg nie kłamał - śmierć nastąpiła w wyniku nieposłuszeństwa Ewy i Adama.

Śmierć przyszła na całą ludzkość na skutek tego, do czego Ewa została skuszona i późniejszego wyboru Adama, by zgrzeszyć. Dwa szczególne przekleństwa zostały nadane Ewie i jej córkom. Po pierwsze, Bóg pomnożył ból towarzyszący Ewie podczas porodów. Po drugie, Bóg ogłosił, że relacja pomiędzy mężczyzną, a kobietą będzie wiązała się z konfliktem (1 Ks. Mojżeszowa 3.16). Te dwa przekleństwa zostały potwierdzone jako prawdziwe w życiu każdej kobiety na przestrzeni historii. Bez względu na to jak bardzo jesteśmy rozwinięci w medycynie, rodzenie dzieci jest zawsze bolesnym i stresującym doświadczeniem dla kobiety. I bez względu na to, jak rozwinięte i postępowe stanie się społeczeństwo, relacja pomiędzy mężczyzną i kobietą pozostaje batalią o władzę, wojną płci, pełną konfliktów.

Ewa była matką wszystkich żyjących i również pierwszą, która doświadczyła tych szczególnych przekleństw. Jednak Ewa zostanie odkupiona wraz z Adamem, ze względu na drugiego Adama, Chrystusa, który był bez grzechu (Rzymian 5.12-14). "I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni [...] Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym" (1 Koryntian 15.22, 45; tłum. Biblia Warszawsko- Praska).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim była Ewa z Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries