settings icon
share icon
Pytanie

Czy fragment z Ew. Łukasza 16.19-31 jest przypowieścią czy relacją wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce?

Odpowiedź


Fragment z Ew. Łukasza 16.19-31 wywołała wiele kontrowersji. Niektórzy postrzegają historię bogacza i Łazarza jako prawdziwą historię, historyczną relację wydarzeń; inni taktują ją jako przypowieść lub alegorię.

Ci, którzy odnoszą się do tej historii jako prawdziwego wydarzenia czynią tak z kilku powodów. Po pierwsze, historia ta nigdy nie została nazwana przypowieścią. Wiele innych historii Jezusa określonych jest jako przypowieści, chociażby ta mówiąca o siewcy i ziarnie (Ew. Łukasza 8.4); o bogatym rolniku (Ew. Łukasza 12.16); o drzewie figowym (Ew. Łukasza 13.6); o uczcie weselnej (Ew. Łukasza 14.7). Po drugie, w historii o bogaczu i Łazarzu użyte jest prawdziwe imię. Taka szczegółowość danych pominięta jest w zwyczajnych przypowieściach, w których imiona postaci się nie pojawiają.

Po trzecie, ta konkretna historia wydaje się nie pasować do definicji przypowieści, w której przedstawia się duchową prawdę poprzez wykorzystanie historii z życia. Historia bogacza i Łazarza przedstawia bezpośrednio duchową prawdę, bez jakichkolwiek ukrytych metafor. Historia dotyczy czasu po śmierci, przeciwnie aniżeli przypowieści, które posługują się ziemską rzeczywistość.

Inni ludzie próbują udowodnić, że historia jest przypowieścią, a nie prawdziwym wydarzeniem. Wskazują, że Jezus w swoim nauczaniu odnosił się do przypowieści. Nie uznają powyższych argumentów za wystarczająco mocne by uznać tą historię za coś więcej aniżeli przypowieść. Poza tym istnieje kilka kwestii, które zdają się nie pasować do pozostałej części Pisma Świętego. Na przykład, czy ludzie w piekle i ludzie w niebie mogą się widzieć i ze sobą rozmawiać?

Nie ważne zatem, czy historia ta jest prawdziwa czy jest tylko przypowieścią, to jednak nauczanie jakie przekazuje pozostaje bez zmian. Nawet jeśli nie jest to „prawdziwa” historia to jest realistyczna. Czy to przypowieść czy nie, Jezus użył tej historii, aby nauczać że po śmierci niesprawiedliwych czeka wieczne oddzielenie od Boga, aby pamiętali że odrzucili Ewangelię, że doświadczają cierpienia, i że ich stan nie może zostać zmieniony. W Ew. Łukasza16.19-31- przypowieści czy relacji prawdziwej historii- Jezus jasno naucza o istnieniu nieba i piekła, jak również zwiedzenia bogaczy, którzy pokładają swoją ufność w dobrobycie materialnym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy fragment z Ew. Łukasza 16.19-31 jest przypowieścią czy relacją wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries