settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli esseńczycy? Czy Jan Chrzciciel był esseńczykiem?

Odpowiedź


Esseńczycy byli żydowskim mistycznymodłamem przypominającym nieco faryzeuszy. Żyli w rytualnej czystości i separacji. Powstali około 100 r. p.n.e. i zniknęli z historii po zniszczeniu Jerozolimy w 70 r. n.e.. Esseńczycy nie są bezpośrednio wspomniani w Piśmie Świętym, chociaż niektórzy uważają, że może o nich wspomnieć Ewangelia Mateusza 19:11, 12 oraz List do Kolosan 2:8, 18 i 23. Zainteresowanie esseńczykami zostało wznowione wraz z odkryciem zwojów znad Morza Martwego, które prawdopodobnie zostały zapisane i przechowywane przez esseńczyków.

Niektórzy uczeni twierdzą, że Jan Chrzciciel był esseńczykiem. Istnieją pewne podobieństwa między Janem a esseńczykami: 1. Jan przebywał na pustyni (Łk 1:80). Esseńczycy byli na pustyni. 2. Zarówno Jan, jak i esseńczycy używali Księgi Izajasza 40:3, aby opisać siebie jako głos na pustyni. 3. Chrzest (lub obmycie) praktykowany przez Jana i esseńczyków wymagał zmiany serca. Jednocześnie istnieją znaczące różnice między Janem Chrzcicielem a esseńczykami: 1. Esseńczycy ukrywali się z dala od społeczeństwa na pustyni. Jan był bardzo publiczną postacią. 2. Jan stosował znacznie bardziej rygorystyczną dietę (Łk 7:33) niż esseńczycy. 3. Jan głosił Jezusa jako Mesjasza. Esseńczycy nie uznawali Jezusa za Mesjasza, ale sądzili, że Nauczyciel Sprawiedliwości sam będzie esseńczykiem. 4. Wśród esseńczyków istniała silna organizacja, której brakowało uczniom Jana Chrzciciela. Czy zatem Jan Chrzciciel był esseńczykiem? Chociaż jest to możliwe, nie można tego jednoznacznie udowodnić ani biblijnie, ani historycznie.

Esseńczycy jako odłam judaizmu dziś nie istnieją. Istnieją jednak marginalne grupy, które nazywają siebie Esseńczykami. Jedną z takich grup jest Esseński Kościół Chrystusa, który deklaruje się jako "autoryzowani kustosze i główni rozpowszechniacze prawdziwych nauk Pana Chrystusa i Pani Chrystusowej". Mają oni cechy wszystkich kultów i fałszywych religii: ich "święta księga" jest czymś innym niż Biblia; w dużej mierze polegają na mistycyzmie i okultystycznych objawieniach; wierzą, że tylko oni posiadają prawdę; zaprzeczają Trójcy Świętej; i zaprzeczają biblijnym doktrynom, w tym grzechowi pierworodnemu, niebu, piekłu i zbawieniu przez Chrystusa. Należy unikać współczesnych "esseńczyków" jako głosicieli fałszywych doktryn.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli esseńczycy? Czy Jan Chrzciciel był esseńczykiem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries