settings icon
share icon
Pytanie

Kim był Święty Patryk i dlaczego obchodzimy Dzień Świętego Patryka?

Odpowiedź


Patryk, którego prawie wszyscy nazywają "Świętym Patrykiem", chociaż nigdy nie został kanonizowany przez Kościół katolicki, urodził się w zamożnej rodzinie w 387 r. n.e. w Kilpatrick w Szkocji. Jego prawdziwe imię brzmiało Maewyn Succat. To właśnie z jego rozległej pracy misyjnej w Irlandii Patryk jest znany. W ciągu trzydziestu lat pracy nawróciło się ponad 135 000 osób, założył 300 kościołów i konsekrował 350 biskupów. Patryk zmarł 17 marca 461 roku. Od ponad tysiąclecia Irlandczycy obchodzą Dzień Świętego Patryka 17 marca.

Historia podaje, że święty Patryk w wieku szesnastu lat został schwytany przez irlandzkich najeźdźców i spędził kilka lat jako niewolnik w Irlandii. To właśnie w tym czasie nauczył się różnych rytuałów, zwyczajów i języka druidów, i to właśnie tych ludzi ostatecznie ewangelizował. Patryk najwyraźniej miał sen, w którym Bóg przemówił do niego, mówiąc: "Twój statek jest gotowy". Patryk był wtedy w stanie uciec z Irlandii statkiem. Wkrótce potem doświadczył kolejnego snu, w którym otrzymał list oznaczony jako "głos Irlandczyków". Kiedy go otworzył, usłyszał głosy wszystkich tych, których spotkał w Irlandii, błagających go o powrót.

Następnie święty Patryk powrócił do Irlandii, aby opowiadać ludziom o Chrystusie. Choć zadanie to było trudne i niebezpieczne, wytrwał i był w stanie zbudować silne fundamenty chrześcijaństwa. Irlandczycy byli otwarci na jego nauki, zwłaszcza w świetle faktu, że był w stanie "schrystianizować" kilka celtyckich symboli. Najbardziej znaną ilustracją Patryka jest koniczyna, pewien rodzaj koniczyny świętej dla druidów, którą wykorzystał jako symbol Trójcy Świętej.

Każdego roku miliony ludzi obchodzą Dzień Świętego Patryka. Jest to święto narodowe w Irlandii, podczas którego ludzie nie pracują, ale oddają cześć Bogu i spotykają się z rodziną. W Stanach Zjednoczonych pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbyła się w Nowym Jorku 17 marca 1762 roku. Składała się ona głównie z irlandzkich żołnierzy. Dziś Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w kolorze zielonym, który symbolizuje wiosnę, a także kulturę irlandzką.

To, co zaczęło się jako święto religijne, stało się świecką celebracją wszystkiego, co irlandzkie. Ani święty Patryk, ani Dzień Świętego Patryka nie są wspomniani w Piśmie Świętym. Chociaż zdecydowanie nie zgadzamy się z niektórymi aspektami teologii, których nauczał św. Patryk, fakt, że około 1600 lat temu człowiek poświęcił swoje życie głoszeniu ewangelii, w wyniku czego dziesiątki tysięcy ludzi uwierzyło w Chrystusa, jest zdecydowanie wart świętowania (Łk 15: 7-10).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był Święty Patryk i dlaczego obchodzimy Dzień Świętego Patryka?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries