settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest pochodzenie Walentynek i czy chrześcijanie powinni je obchodzić?

Odpowiedź


Pierwsza walentynka została wysłana około 1806 roku. Prawie miliard kartek walentynkowych jest wysyłanych każdego roku 14 lutego lub w okolicach tego dnia, przy czym 85% kartek kupują kobiety. Jest to drugi wynik po liczbie wysyłanych kartek bożonarodzeniowych. Historia jest nieco niejasna, jeśli chodzi o to, jak Walentynki stały się tym, co teraz znamy i obchodzimy. Święty Walenty działał w Rzymie w III wieku. Cesarz Klaudiusz zdecydował, że samotni mężczyźni są lepszymi żołnierzami. Dlatego też Klaudiusz zakazał żołnierzom zawierania związków małżeńskich. Jedna z wersji historii głosi, że Walenty nadal udzielał ślubów młodym zakochanym żołnierzom, a Klaudiusz uwięził Walentego. Podczas uwięzienia Walenty podobno zakochał się w córce strażnika. Walenty wysłał jej kartkę i podpisał ją: "Miłość, Twój Walenty". Inna wersja głosi, że Walenty przeciwstawił się Klaudiuszowi, pomagając chrześcijanom uciec przed torturami Rzymian.

Walenty zmarł około 270 roku n.e. Inni twierdzą, że Kościół mógł zdecydować się na świętowanie w połowie lutego, aby "schrystianizować" pogańskie rzymskie święto Luperkalia. Pierwsze walentynki zostały wysłane w Stanach Zjednoczonych w 1840 roku przez Esther Howgald. Większość z nas lubi "rozpieszczać" ukochaną osobę w Walentynki. Wysyłanie prezentów i kartek wyraża miłość, przywiązanie i przyjaźń.

Nie ma biblijnego powodu, dla którego chrześcijanie nie powinni świętować Walentynek, obdarowując swoich ukochanych kwiatami, słodyczami i/lub kartkami. Podobnie jak w przypadku obchodzenia jakiegokolwiek święta, decyzja powinna należeć do jednostki i Boga. Niektórzy ludzie uważają, że obchodzenie jakichkolwiek świeckich świąt jest złe, podczas gdy inni postrzegają je jako nieszkodliwe. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że obchodzenie lub nie obchodzenie świąt nie powinno być powodem do dumy lub podziałów wśród chrześcijan.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest pochodzenie Walentynek i czy chrześcijanie powinni je obchodzić?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries