settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest duchowy dar uzdrawiania?

Odpowiedź


Duchowy dar uzdrawiania jest ponadnaturalnym przejawem działania Ducha Bożego, który poprzez cud przynosi uzdrowienie i uwolnienie od chorób i/lub niemocy. To jest moc Boga, która niszczy działanie grzechu i/lub demona w ciele człowieka, takiego rodzaju uzdrowienia dokonywał Jezus i jego uczniowie (Ew. Mateusza 4:24; 15:30; Dzieje Apostolskie 5:15-16; 28:8-9). Dar uzdrowienia udzielony kościołowi jest przede wszystkim ukazany w 1 Koryntian 12, gdzie pojawia się lista darów.

Dary duchowe to moce, umiejętności, zdolności czy wiedza darowana przez Boga poprzez Ducha Świętego dla chrześcijan. Paweł mówi do kościoła, że celem darów duchowych jest budowanie innych wierzących, i docelowo uwielbić Boga. Bóg obdarza tymi darami dla swojego celu, ale w kościele w Koryncie, najwidoczniej były symbolem pewnego statusu lub były wykorzystywane, aby podkreślać czyjąś wyższość. Ciekawe, że 1 Koryntian 12.9 odnosząc się do daru uzdrawiania używa formy mnogiej, co może wskazywać że istnieją różne dary uzdrawiania. Dary uzdrawiania mogły oznaczać szeroki zakres umiejętności i zdolności. Mogły oznaczać moc do dokonywania cudotwórczych, niezwykłych uzdrowień, jak sprawienie że kaleki mógł chodzić lub odnosić się do zrozumienia medycyny. Mogło to nawet oznaczać umiejętność okazywania współczucia i miłości innym do tego stopnia, że uzdrawiane były rany emocjonalne.

Odbyło się już wiele dyskusji na temat zastosowania duchowego daru uzdrawiania wśród chrześcijan. Niektórzy wierzą w dar uzdrawiania, a niektórzy postrzegają dary jako nie występujące we współczesnym świecie, podczas gdy inni wierzą w ponadnaturalne dary jako nadal funkcjonujące w życiu. Oczywiście, moc uzdrawiania nigdy nie była w osobie posiadającej dar. Moc uzdrawiania pochodzi od Boga i tylko od niego. Mimo, iż Bóg nadal uzdrawia, wierzymy, że uzdrawianie poprzez dar uzdrawiania należał od początku do apostołów kościoła z pierwszego wieku, aby utwierdzić przesłanie pochodzące od Boga (Dzieje Apostolskie 2:22; 14:3).

Bóg nadal czyni cuda. Bóg nadal leczy ludzi. Nie ma nic, co mogłoby uniemożliwić Bogu uzdrowienie człowieka poprzez służbę innej osoby. Jednak, dar cudownego uzdrawiania jako duchowy dar, zdaje się nie funkcjonować w dzisiejszym świecie. Bóg może z pewnością ingerować we wszystko co uzna za właściwe, zarówno w taki "normalny" sposób jak i poprzez dokonanie cudu. Nasze zbawienie samo w sobie jest cudem. Byliśmy martwi z powodu grzechu, ale Bóg wkroczył w nasze życie i uczynił nas nowym stworzeniem (2 Koryntian 5.17). To jest największe uzdrowienie ze wszystkich.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest duchowy dar uzdrawiania?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries