settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest duchowy dar pomocy?

Odpowiedź


Duchowy dar pomocy znajduje się na jednej liście darów duchowych podanych w Biblii. Greckie słowo przetłumaczone jako "pomoc" w 1 Koryntian 12.28 znajduje się w tym jednym miejscu w Nowym Testamencie; zatem dokładne znaczenie daru pomocy jest w pewnym sensie niejasne. Słowo przetłumaczone jako "pomoc" oznacza dosłownie "ulżyć, pomóc, uczestniczyć w czymś oraz/lub wspierać." Ci, którzy posiadają dar pomocy są tymi, którzy niosą pomoc lub udzielają wsparcia innym w kościele ze współczuciem i łaską. Dar ten ma szeroki zakres zastosowania, od pomocy pojedynczym osobom w ich codziennych obowiązkach do asystowania w sprawach administracyjnych kościoła.

Pomaganie w ciele Chrystusa może przyjąć różnorodne formy. Niektórzy postrzegają dar pomocy jako gotowość do "podania dłoni" i wykonaniem nawet najbardziej przyziemnego i najmniej wdzięcznego zadania w duchu uniżenia i łaski. Osoby pomagające są często tymi, którzy zgłaszają się na wolontariusza do regularnej pracy wokół budynku kościelnego i otoczenia, udzielając się często w sposób niewidoczny dla innych. Inni postrzegają pomaganie jako wsparcie wdów i starszych lub rodzin w wypełnianiu codziennych obowiązków, towarzysząc im w udzielaniu wsparcia w tych obszarach w których potrzebują pomocy. Te osoby pomagające posiadają dar służenia w najbardziej szerokim tego słowa znaczeniu, pomagając i asystując członkom kościoła Chrystusa.

Ale prawdopodobnie istnieje jeszcze głębsze znaczenie duchowego daru pomocy. Skoro jest jednym z darów duchowych pochodzących od Ducha Świętego, a wszystkie służą temu, by budować ciało Chrystusa, to duchowy aspekt daru pomocy jest prawdopodobnie nawet ważniejszy niż jego wymiar praktyczny. Ci, którzy mają duchowy dar pomocy obdarowani są unikalną zdolnością do rozpoznania tych, którzy zmagają się z wątpliwościami, strachem czy przechodzą inne duchowe zmagania. Oni kierują się do tych, którzy są w duchowej potrzebie udzielając im wsparcia dobrym słowem, zrozumieniem i okazaniem współczucia oraz zdolnością przekazywania biblijnych prawd w przekonujący i pełny miłości sposób. Ich słowa są niczym "złote jabłko na srebrnych czaszach" (Ks. Przypowieści Salomona 25.11) dla duchowo utrudzonych i zmęczonych. Ci pomocni chrześcijanie mogą stłumić niepokój w uciśniętym sercu wypełniając je słowami prawdy i radości wypowiedzianymi w przekonujący sposób.

Wielbijmy Boga, że zna nas tak dobrze. On wie o wszystkich naszych potrzebach i zmaganiach, i obdarzył nas darem pomocy udzielanym poszczególnym ludziom, którzy mogą przyjść z pomocą okazując miłosierdzie, łaskę i miłość. Ci drogocenni święci, potrafią podnieść serce pomagając nieść różne ciężary, których nie możemy i nie powinniśmy nosić sami.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest duchowy dar pomocy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries