settings icon
share icon
Pytanie

Z jakiego powodu gołębica jest często używana jako symbol Ducha Świętego?

Odpowiedź


Wszystkie cztery ewangelie odnoszą się do chrztu Jezusa udzielonego przez Jana w rzece Jordan (Ew. Mateusza 3:16; Ew. Marka 1:10; Ew. Łukasza 3:22; Ew. Jana 1:32). Łukasz mówi, "zstąpił na niego [Jezusa] Duch Święty w postaci cielesnej jak gołębica..." A ponieważ Duch Święty jest — duchem- nie jest on dla nas widoczny. W tej sytuacji jednak Duch przyjął postać widoczną i bez wątpienia był widziany przez ludzi. Gołąb jest symbolem czystości i niewinności (Ew. Mateusza 10.16), postać gołębicy zatem, podczas chrztu Jezusa wskazuje, że Jezus jest pełen Ducha świętości i niewinności.

Inna sytuacja związana z gołębiem pochodzi z relacji o Wielkim Potopie i Arce Noego z 1 Ks. Mojżeszowej 6.8. Gdy ziemia została pokryta wodą na jakiś czas, Noe chciał sprawdzić czy jest gdzieś suchy ląd, dlatego wysłał on z arki gołębia; gołąb przyniósł gałązkę oliwną w swoim dziobie (1 Ks. Mojżeszowa 8.11). Od tego czasu, gałązka oliwna stała się symbolem pokoju. W sposób symboliczny, historia gołębia Noego opowiada nam o Bogu obwieszczającym pokój z ludzkością po powodzi, która zmyła całą niegodziwość istniejącą na ziemi. Gołębica reprezentowała Ducha Świętego przynoszącego dobrą nowinę o pojednaniu Boga z człowiekiem. Oczywiście, to było jedynie tymczasowe pojednanie, ponieważ późniejsze, duchowe pojednanie z Bogiem możliwe jest jedynie przez Jezusa Chrystusa. Jest to znaczące, że Duch Święty został ukazany jako gołębica podczas chrztu Jezusa, tym samym ponownie symbolizując zawarcie pokoju z Bogiem.

W Dniu Pięćdziesiątnicy, Duch Święty przybrał formę "języków ognia" (Dzieje Apostolskie 2.3), aby zaznaczyć ponadnaturalną moc przesłania apostołów i ich całkowicie odmienione życie. Postać Ducha Świętego jako gołębicy podczas chrztu Jezusa symbolizuje delikatnego Zbawiciela, który przynosi pokój dla ludzkości poprzez swoją ofiarę.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Z jakiego powodu gołębica jest często używana jako symbol Ducha Świętego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries