settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest duch Jezebel?

Odpowiedź


Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, co stanowi ducha Jezebel, wszystko od seksualnej swobody po nauczanie fałszywych doktryn. Biblia nie wspomina o duchu Jezebel, chociaż ma wiele do powiedzenia na temat samej Jezebel.

Historia Jezebel znajduje się w 1 i 2 Księdze Królewskiej. Była ona córką Ethbaala, króla Tyru/Sydonu i kapłana kultu Baala, okrutnego, zmysłowego i odrażającego fałszywego boga, którego kult obejmował degradację seksualną i lubieżność. Achab, król Izraela, poślubił Jezebel i doprowadził naród do kultu Baala (1 Krl 16:31). Panowanie Achaba i Jezebel nad Izraelem to jeden z najsmutniejszych rozdziałów w historii ludu Bożego.

Istnieją dwa incydenty w życiu Jezebel, które ją charakteryzują i mogą definiować, co oznacza "duch Jezebel". Jedną z cech jest jej obsesyjna pasja do dominacji i kontrolowania innych, zwłaszcza w sferze duchowej. Kiedy została królową, rozpoczęła nieustępliwą kampanię, aby pozbyć się z Izraela wszelkich dowodów kultu Jahwe. Nakazała eksterminację wszystkich proroków Pana (1 Krl 18:4, 13) i zastąpiła ich ołtarze ołtarzami Baala. Jej najsilniejszym wrogiem był Eliasz, który zażądał rywalizacji na górze Karmel między mocami Boga Izraela a mocami Jezebel i kapłanów Baala (1 Krl 18). Oczywiście Bóg zwyciężył, ale pomimo usłyszenia o cudownych mocach Pana, Jezebel odmówiła pokuty i przysięgła na swoich bogów, że będzie nieustannie ścigać Eliasza i odbierze mu życie. Jej uparta odmowa zobaczenia i poddania się mocy żywego Boga doprowadziła ją do okropnego końca (2 Krl 9:29-37).

Drugi incydent dotyczy sprawiedliwego człowieka o imieniu Nabot, który odmówił sprzedaży Achabowi ziemi przylegającej do pałacu, słusznie oświadczając, że sprzedaż jego dziedzictwa byłaby sprzeczna z przykazaniem Pana (1 Krl 21:3; Kpł 25:23). Podczas gdy Achab dąsał się i dąsał na swoim łóżku, Jezebel szydziła i wyśmiewała go za jego słabość, a następnie przystąpiła do wrabiania niewinnego Nabota i ukamienowania go. Synowie Nabota również zostali ukamienowani, więc nie było spadkobierców, a ziemia przeszła w posiadanie króla. Taka jednomyślna determinacja, by postawić na swoim, bez względu na to, kto zostanie przy tym zniszczony, jest cechą charakterystyczną ducha Jezebel.

Niemoralność seksualna Jezebel i kult bożków były tak niesławne, że sam Pan Jezus odnosi się do niej w ostrzeżeniu skierowanym do kościoła w Tiatyrze (Objawienie 2:18-29). Najprawdopodobniej odnosząc się do kobiety w kościele, która wpłynęła na niego w taki sam sposób, w jaki Jezebel wpłynęła na Izraela w kierunku bałwochwalstwa i niemoralności seksualnej, Jezus oświadcza Tyatyryjczykom, że nie należy jej tolerować. Kimkolwiek była ta kobieta, podobnie jak Jezebel, odmówiła pokuty za swoją niemoralność i fałszywe nauczanie, a jej los został przesądzony. Pan Jezus zawyrokował: "Toteż rzucę ją na łoże, a tych, którzy z nią cudzołożą, wtrącę w ucisk wielki, jeśli się nie upamiętają w uczynkach swoich." Końcem dla tych, którzy ulegają duchowi Izebel, jest zawsze śmierć i zniszczenie, zarówno w sensie fizycznym, jak i duchowym.

Być może najlepszym sposobem na zdefiniowanie ducha Jezebel jest stwierdzenie, że charakteryzuje on każdego, kto działa w taki sam sposób jak Jezebel, angażując się w niemoralność, bałwochwalstwo, fałszywe nauczanie i nieodpokutowany grzech. Wyjście poza tę definicję to snucie domysłów, które mogą prowadzić do fałszywych oskarżeń i podziałów w ciele Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest duch Jezebel?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries