settings icon
share icon
Pytanie

Czy Stary Testament rzeczywiście przepowiada drugi adwent Mesjasza?

Odpowiedź


Stary Testament przepowiada drugie przyjście Chrystusa, które określane jest także drugim adwentem Mesjasza. Niektóre proroctwa starotestamentowe obejmują pierwszy adwent, gdy Chrystus urodził się jako człowiek. Inne obejmują drugi adwent, który jest ostatecznym triumfem Mesjasza. Ważne jest, aby pamiętać, że to proroctwo nie opisuje przyszłości w takich samych szczegółach jak historia opisuje przeszłość. Zatem, chociaż proroctwa starotestamentowe z pewnością opisują zarówno pierwszy jak i drugi adwent, większość wczesnych interpretatorów tych proroctw łączy je w pojedyncze wydarzenie. Szczególnie podczas lat prowadzących do narodzin Jezusa, zakładano, że Mesjasz będzie polityczną/ wojskową postacią z bezpośrednim, światowym królestwem (Ew. Łukasza 19.11). W świetle służby Jezusa, możemy rozumieć prawdziwy cel Chrystusa i rzeczywistą naturę Jego królestwa.

Wnikliwe spojrzenie na proroctwa starotestamentowe ukazuje podstawowe założenie dwóch adwentów. Ks. Micheasza 5.2 oraz Ks. Izajasza 7.14 przepowiada pierwszy adwent. Osobno Ks. Izajasza 53.8-9 przepowiada cierpienie i umieranie Mesjasza, który otrzyma życie i świetność zgodnie z Ks. Izajasza 53.11-12. Ks. Daniela 9.26 opisuje jak Mesjasz zostaje zabity po Jego pojawieniu się. W tym samym czasie, prorocy tacy jak Zachariasz (Ks. Zachariasza 12.10) mówi, że ten sam "ukrzyżowany" Mesjasz będzie oglądany ponownie przez Swoich wrogów. Zatem tam są wskazówki.

Wiele starotestamentowych proroctw przepowiada ostateczny triumf Chrystusa, który nastąpi podczas drugiego adwentu. To obejmuje twierdzenie z ksiąg Zachariasza (Ks. Zachariasza 9.14–15; 12.10–14; 13.1; 9.14–15); Amosa (Ks. Amosa 9.11–15); Jeremiasza (Ks. Jeremiasza 30.18; 32.44; 33.11, 26); oraz Joela (Ks. Joela 3.1); które opisują przyjście Mesjasza w triumfie, aby poprowadzić Izraela do wyzwolenia.

Pismo Święte również opisuje Jezusa czyniącego porównania do proroctw starotestamentowych, gdy wypowiada Swoje własne twierdzenia o drugim adwencie. Na przykład, Jego słowa w Ew. Mateusza 24.31 oraz Ew. Marka 13.27 odpowiadają opisom z Ks. Izajasza 52.15 oraz Ks. Izajasza 59-62.

Ogólnie rzecz biorąc, Pisma hebrajskie wskazują, że Obiecany miał się pojawić, zostać odcięty, a potem pojawić się ponownie w zwycięstwie. Pierwszy adwent już miał miejsce; drugi jest wciąż kwestią przyszłości. Zarówno Stary jak i Nowy Testament przepowiadają drugi adwent Mesjasza.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Stary Testament rzeczywiście przepowiada drugi adwent Mesjasza?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries