settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego mężczyźni mają sutki?

Odpowiedź


Obecność sutków u mężczyzn wydaje się dziwna, biorąc pod uwagę, że mężczyźni nie produkują mleka. Czy to są szczątkowe organy? Pozostałości po ewolucji? Przykłady słabego projektu? Właściwie, to istnieje kilka dobrych powodów dla jakich mężczyźni mają sutki. Jeden z nich łączy się ze stymulacją seksualną, a drugi to po prostu wydajność.

To może wydawać się zaskoczeniem dla niektórych, ale zarówno męskie jak i kobiece sutki zawierają duże pokłady tkanek nerwowych- zarówno męskie jak i żeńskie sutki są bardzo wrażliwe na dotyk. Piersi kobiety mają znaczenie więcej zadań aniżeli produkowanie mleka- to jest ważna część kobiecego doświadczenie przyjemności seksualnej. Ale męskie sutki mają tak samo wiele zakończeń nerwowych co sutki kobiece i są na równi wrażliwe na stymulację manualną. Zatem, jednym z powodów dla jakich mężczyźni mają sutki jest możliwość odczuwania przyjemności seksualnej. Bóg zaprojektował męskie ciało, aby reagowało przyjemnie na dotyk w pewnych obszarach, a sutek jest jednym z tych obszarów.

Inny powód, dla którego mężczyźni mają sutki, opiera się na efektywności projektu. Ta sama zasada, która wyjaśnia niewykorzystane funkcje w wielu nowoczesnych samochodach, wyjaśnia podobny projekt męskich i kobiecych piersi. Przy zakupie samochodu można zauważyć, że często istnieje kilka różnych opcji dostępnych dla tego samego modelu. Wyższa cena zapewnia dodatkowe funkcje. Te funkcje zazwyczaj wzbogacają deskę rozdzielczą o przełączniki, przyciski lub pokrętła. Bardziej podstawowe modele bez zaawansowanych funkcji nie potrzebują dodatkowych przełączników i przycisków, więc byłoby zrozumiałe, gdyby podstawowe modele były budowane bez dodatkowych (nieużywanych) otworów w desce rozdzielczej.

Jednak produkcja różnych desek rozdzielczych dla tego samego modelu samochodu byłaby bardzo nieefektywna. Produkcja dwóch, trzech lub pięćdziesięciu różnych desek rozdzielczych w celu dostosowania ich do wszystkich możliwych kombinacji funkcji wymagałaby dwóch, trzech lub pięćdziesięciu różnych łańcuchów produkcyjnych. Zamiast mnożyć rozmiary i koszty produkcji deski rozdzielczej, bardziej efektywne jest po prostu zaprojektowanie jednej deski rozdzielczej, która może pomieścić wszystkie możliwe funkcje. W przypadku modeli z mniejszą liczbą opcji, niewykorzystane miejsca na desce rozdzielczej można zaślepić pustymi zaślepkami.

Biologicznie rzecz ujmując, to dlatego mężczyźni mają sutki, mimo że mężczyźni nie produkują naturalnie mleka. Bóg zaprojektował obie płcie z cechą, której tylko jedna potrzebuje do produkcji mleka. Biologicznym odpowiednikiem wzorów i fabryk jest nasz kod genetyczny, zawarty w naszym DNA. Zamiast dodawać dalszą złożoność - i zwiększone ryzyko uszkodzenia lub błędu - bardziej efektywne jest pozostawienie sutków jako wspólnej cechy mężczyzn i kobiet, nawet jeśli nie są one potrzebne do laktacji u mężczyzn.

Obserwacje ludzkich embrionów potwierdzają tę ideę. Płody męskie i żeńskie mają identyczną formę (ale różne chromosomy) przez pierwsze kilka tygodni po poczęciu. We wczesnym okresie ciąży płód zaczyna produkować męskie lub żeńskie hormony, które kierują jego wzrostem od tego momentu. Sutki są formowane przed tym procesem, bardzo podobnie jak deska rozdzielcza w samochodzie jest produkowana zanim zostanie zamontowana i zanim będzie wymagała specyficznego wykończenia.

Mężczyźni mają sutki z dwóch powodów: jednolity projekt klatki piersiowej sprawia, że kod genetyczny jest prostszy, bardziej wydajny i mniej podatny na błędy; a sutki są pomocą w osiąganiu przyjemności seksualnej. Boży projekt ludzkiego ciała jest mądry ponad miarę (Psalm 139.14).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego mężczyźni mają sutki?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries