settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Dismas i Gestas?

Odpowiedź


Dismas i Gestas to imiona czasami wymieniane jako dwaj złodzieje ukrzyżowani na krzyżach po prawej i lewej stronie Jezusa. W opisach ukrzyżowania w Nowym Testamencie wspomina się o dwóch mężczyznach, ale nigdy nie podaje się ich imion. Imiona Dismas i Gestas nie pochodzą z Nowego Testamentu, ale zostały zaczerpnięte z pseudoepigraficznej księgi, która nie została włączona do kanonu Nowego Testamentu. W rezultacie nie wiadomo, czy Dismas i Gestas byli prawdziwymi imionami dwóch mężczyzn ukrzyżowanych w czasach Jezusa.

Imiona Dismas i Gestas zostały po raz pierwszy znalezione w apokryficznym piśmie zatytułowanym "Ewangelia Nikodema", które według historyków zostało napisane w IV wieku. Ponieważ dokument ten został napisany ponad dwa wieki po opisywanych wydarzeniach i znajduje się w książce zawierającej inne sporne informacje, niewielu twierdzi, że można przypisać wiele pewności tym dwóm konkretnym imionom.

Na koniec należy wspomnieć, że Dismas (czasami pisany jako Dysmas) to imię związane z dobrym złodziejem, który poprosił Jezusa, aby pamiętał o nim w raju (Łk 23:43), podczas gdy Gestas był tym, który szydził z Jezusa wraz z tłumem. W tradycji rzymskokatolickiej Dismas został kanonizowany jako święty, którego święto obchodzone jest 25 marca.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Dismas i Gestas?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries