settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest definicja darwinizmu?

Odpowiedź


W 1860 roku Thomas Henry Huxley wprowadził termin darwinizm w odniesieniu do wydanej rok wcześniej książki Karola Darwina "O powstaniu gatunków..." Książka Darwina przedstawiała dobór naturalny jako czynnik ewolucji biologicznej, co widać w pełnym tytule: "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru, czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt." Darwinizm jest więc poprawnie rozumiany jako zbiór teorii zajmujących się ewolucją biologiczną w ogóle, a ewolucją przez dobór naturalny w szczególności.

W 1864 r. filozof Herbert Spencer podsumował darwinizm frazą "przetrwanie najsilniejszego". Darwin zaaprobował to podsumowanie jako dokładne i wygodne wyrażenie jego podstawowej teorii. Koncepcja przetrwania najsilniejszych została zakwestionowana przez Henry'ego Drummonda ze Szkockiego Wolnego Kościoła, który zwrócił uwagę, że nawet w świecie zwierząt przetrwanie nie jest po prostu kwestią przebiegłości i siły. Opieka i współczucie również odgrywają ważną rolę.

Karol Darwin opublikował w 1871 r. drugą książkę na temat ewolucji - "Pochodzenie człowieka i selekcja w odniesieniu do płci." Stwierdził w niej, że sama natura determinuje rozwój i postęp wszystkich żywych istot. Wynikało z tego, że każdy skoncentrowany na człowieku lub Bogu pogląd na świat jest jedynie myśleniem życzeniowym.

Darwinizm został zastosowany w dziedzinach innych niż biologia. Na przykład "darwinizm społeczny" to zastosowanie darwinowskiej zasady walki do walki o dominację w społeczeństwie; z tego wyłoniła się "nauka" o eugenice. Pod koniec lat 50-tych XX wieku termin darwinizm został uaktualniony, by włączyć do niego selekcję naturalną z genetyką populacyjną i genetyką mendlowską. Historycy często używają terminu darwinizm, by odróżnić teorię Darwina od innych teorii ewolucji, które istniały w tym samym czasie.

Współczesne środowisko naukowe używa terminu darwinizm, aby odróżnić oryginalne teorie Darwina od współczesnych teorii ewolucji (zwanych czasem "neodarwinizmem"). Dzisiejsi naukowcy nie polegają wyłącznie na oryginalnych ideach Darwina w odniesieniu do współczesnej biologii.

Niektórzy kreacjoniści nadużywają terminu darwinizm, stosując go do ateistycznej ewolucji w ogóle. Technicznie rzecz biorąc, darwinizm nie ma związku z ewolucją kosmiczną, teorią Wielkiego Wybuchu czy pochodzeniem życia per se. Darwinizm biologiczny nie zajmuje się tym, jak zaczęło się życie, tylko tym, jak życie rozwijało się i różnicowało.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest definicja darwinizmu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries